Rozhlednové sekce

Co je to ROZHLEDNA?
Historie rozhleden u nás
Rozhlednový boom
Navštěvování rozhleden
Představuji rozhlednu
Zapomenuté rozhledny
Rozhlednový obzor
Rozhlednová literatura
Návštěvní kniha
Vstupenky z rozhleden
Problémy rozhleden
Odkazy
O těchto stránkách

Rozhlednová "NEJ"

Nejvyšší rozhledna

Tak tady žádné problémy nenastávají. Nejvyšší rozhlednou je bezkonkurenčně vyhlídková plošina Žižkovského vysílače ve výšce 91 metrů.

Nejnižší rozhledna

Tady již problémy nastávají. Nejmenší výška u rozhleden je čtyři metry a ta se vyskytuje hned u několika z nich a jeicj počet stále roste. Jmenujme třeba klasické rozhledny Semenec, Rénu či nově Granátník nebo Křivoš.

Nejvíce schodů

Zde je rekord úplně jasný. Na Žižkovskou věž se jezdí výtahem, a tak rozhlednou s nejvíce schody je Minaret. Při výstupu na něj se zapotíte u 302 schodů.

Nejstarší rozhledna

Zatím není co řešit. Nejstarší rozhlednou je Minaret u Lednice z roku 1802. Pokud by však byla zpřístupěna ruina rozhledny v Uherčicích, stala by se právě ta nejstarší rozhlednou s rodným listem vystaveným roku 1801. Dnes o ní zatím můžeme hovořit jen jako o bývalé nejstarší rozhledně ČR.

Nejsevernější rozhledna

Jasná královna severu - Tanečnice u Mikulášovic

Nejjižnější rozhledna

Nejjižnější rozhlednou dlouho není Minaret (rozhledna s mnoha rekordy), od roku 2001 ho vystřídala hláska přestavěná na rozhlednu na Kraví hoře

Nejzápadnější rozhledna

Žádné rozpaky - nejzápadnější rozhledna je Háj u Aše

Nejvýchodnější rozhledna

Zde také došlo v posledních letech ke změně. Nejvýchodnější rozhlednou již není Kozubová, ale od 23. listopadu 2002 rozhledna na jednom z vůbec nejvýchodnějších výběžků republiky - Velké Čantoryji

Nejvýš položená

Bezkonkurenčně vysílač na Pradědu ležící v nadmořské výšce 1491 metrů.

Nejkrásnější rozhledny

Jedná se o velice diskutabilní téma. Na nejkrásnější rozhlednu se ptá kdekdo, ale nikdo to nedokáže přesně říct. Každý má totiž za nejkrásnější rozhlednu tu, ke které ho něco pojí. Já mám například za nejkrásnější rozhlednu Tanečnici. Přesto se pokusím jmenovat 20 opravdu krásných rozhleden, jejichž výčet však není ničím jiným než skromným subjektivním názorem.

Štěpánka, Tanečnice, Jedlová, Děd, Minaret, Goethova vyhlídka, Velký Blaník, Děčínský Sněžník, Zlatý chlum, Háj u Aše, Černá Studnice, Krásenský vrch, Diana, Bolfánek, Kostelní vrch, Babylon u Náměště, Klucanina, Hýlačka, Čeřovka

Nejhezčí výhled

Rovněž jde o dost diskutabilní oblast. Opět se ale pokusím sepsat 20 rozhleden s krásným výhledem i s jeho rozsahem. Mnoho krásných výhledů najdete v rozhlednovém obzoru.

1. Milešovka - od Zvičiny po Šumavu, 2. Kleť - od pražské kotliny po Alpy, 3. Kozákov - třetina Čech, 4. Klínovec - od Krkonoš po Šumavu, 5. Poledník - na celou Šumavu po Alpy, 6. Ještěd - od Prahy po Krušné hory, 7. Praděd - od úvalů po Tatry, 8. Dobrošov - čvtvrtina Čech, 9. Čerchov - od Krušných hor po Alpy, 10. Petřín - pd Krušných hor po Kleť, 11. Děčínský Sněžník - od Krkonoš po Klínovec, 12. Žižkovská věž - od Krkonoš po Šumavu, 13. Dyleň - od Krušných hor po Šumavu, 14. Biskupská kupa - od polských nížin po Tatry, 15. Komáří vížka - od Krkonoš po Klínovec, 16. Jedlová - od Krkonoš po centrální Krušné hory (možné spatřit 40 rozhleden v ČR a SRN), 17. Vrátenská hora - od Krkonoš po České středohoří, 18. Varhošť - především úchvatný pohled na 10X přerušované Labe, 19. Veselý vrch - od Šumavy po České středohoří, 20. Smrk - od Krušných hor po Český ráj

Zpět na úvodní stránku