Děčínský Sněžník u Jílového

Rok postavení: 1864

Výška ochozu: 33 metrů

Foto: Pavel Rotrekl

Rozhledna na Děčínském Sněžníku je vlajkovou lodí všech měřičských věží, které kdy sloužily jako rozhledna. Narozdíl od svých kolegyň, dřevěných vížek nejnuznějšího a nejlacinějšího vzhledu je totiž dokonalou ukázkou aristokratické přemrštěnosti v nejlepší smyslu toho výrazu. Když se v polovině 19. století zdejší geodeté obrátili na místního hraběte Thuna s žádostí i zřízení vyměřovací věže, učinil pan Thun krok hodný skutečného hraběte. Nechal vystavět honosnou kamennou věž viditelné ze všech směrů na desítky kilometrů daleko.Jelikož potřebná meření skončila velmi brzo, nastala otázka, co s věží. Jelikož šlo o dobu, kdy zrovna začalo plápolat rozhlednové nadšení, souhlasil hrabě s jejím využitím pro tyto účely a již od konce 60. let 19. století platil Děčínský Sněžník za zbožňované místo dalekého rozhledu. To si v podstatě udržel až dodnes, i když po druhé světové válce zažil i krušné časy. Přilehlá chata byla zbourána a rozhledna spíše přežívala. Od rekonstrukce v roce 1992 a zejména po obnovení chaty o sedm let později však opět jde o takřka luxusní místo děčínského okresu.

Výhled: Rozhlednový obzor

Otevírací doba: celoročně denně duben až říjen Po-Pá 10-17, o víkendech 9-17; listopad až březen (pouze v případě dobrých klimatických podmínek) Po-Pá 11-17, o víkendech 10-17

Popis cesty: Auto - ze silnice č. I/13 z Děčína do Libouchce odbočit doprava v Jílovém v méstě, kde odbočuje i zelená značka. Po silničce dojet až do obce Sněžník, kde necháte auto u zastávky autobusu v místě, kde odbočuje doprava červená značka. Po ní zbylý kilometr a půl dojdete pěšky. Vlak - jelikož osobní doprava na trati do Jílovéhé byla zrušena, nejbližší vlaková zastávka je Děčín-hlavní nádraží. Odtud vede až k rozhledně červeně značená turistická trasa. Její celková délka je 10 kilometrů. Pro přiblížení lze však využít i autobus MHD, který vás dovede k výše zmíněné zastávce v obci Sněžník.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Vstupenka z rozhledny

Kde se také píše o Děčínském Sněžníku

http://www.tisa.cz/turista_rozhledny.html

http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/decinsky-sneznik-u-decina

http://www.nakovarne.com/decinsky_sneznik.php

http://rozhledny.webzdarma.cz/dsneznik.htm

http://itras.cz/decinsky-sneznik/

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku