Rozhlednové sekce

Aktuality
Po stopách času
Reportáže z návštěv rozhleden
Téma
Rozhlednový obzor
Rozhlednový boom
Problémy rozhleden
Představuji rozhlednu
Zapomenuté rozhledny
Vstupenky z rozhleden
Odkazy
Návštěvní kniha
Poděkování
O těchto stránkách

Historie těchto stránek je už poměrně dlouhá a o některých jejich obdobích lze hovořit jako o pohnutých. Než však začnu psát přímo o nich, považuji za slušnost, abyste věděli i něco o mně, jakožto jejich autorovi. Základní životopisné údaje naleznete zde

Co bylo před stránkami

Můj vztah k rozhlednám se tvořil již od raných dětských let a vděčím za něj především svému otci, který mě již od doby, kdy jsem zvládl víc kroků než jen po dětském pokoji, dovedl na první rozhledny. V jedenácti letech jsem již důvěrně znal všechny rozhledny svého okolí, tj. okresu Děčín, o kterých jsem se zatajeným dechem čítával v knížečce Jana Nouzy "Putování za rozhlednami Lužických hor a Českého Švýcarska". Dalším zlomem jistě nejen pro mne bylo uvedení pořadu Rozhlédni se, člověče a následné vydání knihy "Rozhledny Čech, Moravy a Slezska". Internet byl v těch dobách u nás ještě velkou vzácností, a tak jsem poprvé z těchto zdrojů získal přehled o ostatních českých rozhlednách a postupně je opět se svým otcem počal navštěvovat. Tehdy už jsem tušil, že se rozhledny stanou mým životním koníčkem a dnes můžu s radostí říct, že i přes drobné "výpadky" způsobené různými důvody je tomu tak pořád.

Zrodila se idea

Internet přišel do mého života na přelomu tisíciletí během studia na gymnáziu, když byl zaveden do školní počítačové sítě. Tehdy jsem poprvé navštívil internetovou stránku Jana Nouzy a v době, kdy jsme v rámci předmětu Informatika dostali úkol vytvořit vlastní webové stránky, se také zrodil nápad vytvořit vlastní internetové stránky týkající se rozhleden. Samotný školní úkol jsem nakonec tvořil v o něčem jiném, protože rozhlednové téma je příliš obsáhlé, ale již po skončení školního roku, v červnu 2001, jsem počal prvotní myšlenky přenášet do elektronické podoby. Za zmínku jistě stojí, že stránky vznikaly tehdy jako teprve třetí specializovaný rozhlednový web. Zajímavostí rovněž je, že až do roku 2006 jsem neměl internet doma, a tak jsem docházel stránky tvořit k otci do práce. Kvůli tomu postupovaly práce velmi pomalu a v prvních měsících jsem ani neměl ponětí, jak stránky nahrát na síť (byly to vskutku dřevní počátky:-)). K tomuto přelomovému okamžiku došlo až 19. října 2003, kdy jsem po týdnech nahrávání přes vytáčené připojení nahrál na internet poslední soubor a následně oznámil vznik stránek na tehdy jediném rozhlednovém fóru na stránce rozhledny.kgb.cz (později kvůli konci hostingu zrušené, dnes znovu existující, bohužel však už bez fóra jako http://rozhledny.kohl.cz). Web jsem nahrál na adresu http://martinchroust.webzdarma.cz (doména byla původně zamýšlena jako osobní stránky) a jeho úvodní stránka vypadala takto.

Těžké a naivní začátky

Začátky byly velmi složité. Zaprvé jsem tehdy věděl o html absolutní základy (úvodní stránka tomu odpovídala) a především jsem neměl cit a zkušenosti pro to, jak mají stránky vypadat a co si na nich můžu a nemůžu dovolit. Jako bezstarostný puberťák jsem jednoduše postahoval po internetu fotky českých rozhleden, a kde jsem neměl vlastní, prostě jsem dal cizí a o autorství se příliš nestaral. Logicky pak přišla odezva, a velká část fotek tak musela být odstraněna a znovu, zejména díky posílání od návštěvníků stránek doplňována. Původní očekávání byla obrovská. Myslel jsem si, že vytvořím největší a nejlepší rozhlednový web a tomu odpovídaly i nápady, kdy jsem vyhlašoval ankety, snažil se založit Klub rozhlednových stovkařů či sepsal anglickou verzi webu. Očekávání nadšeného puberťáka a realita však byly krapet jiné. Zpětná vazba od návštěvníků byla malá a s poznáváním internetu jsem si počal uvědomovat mizernou úroveň stránek (nepřehlednost, grafika, nulové praktické informace), obzvláště v porovnání s nově vzniklými stránkami Hanuše Wagnera http://rozhledny.unas.cz. Po jedenácti měsících stabilních aktualizací webu (často několikrát týdně, přičemž jsem se zaměřoval hlavně na nově stavěné rozhledny a často informace o nich přinášel jako první rozhlednový zpravodaj vůbec) tak zklamaný puberťák 19.9.2004 svěsil uši a rozhodl se vyhlásit konec práce na stránkách.

Krize

Rok 2004 byl v internetovém rozhlednovém světě rokem obrovského rozmachu stránek Hanuše Wagnera, kdy byly mimo jiné serverem e-dovolena.cz vyhlášeny stránkami měsíce. Když jsem ukončil práce na svých stránkách, Hanuš mi nabídl spolupráci, což jsem nadšeně přijal. Pocítil jsem možnost podílet se na skutečných nejlepších rozhlednových stránkách, což mě pochopitelně těšilo. Spolupráce takřka rok fungovala výborně a pro potřeby stránek jsem zpracoval texty k desítkám rozhleden, které jsou k přečtení dodnes. V polovině roku 2005 však Hanuš v práci na stránkách polevil a já najednou potřeboval svou energii vrhnout jinam. Nenapadlo mě tedy nic jiného než znovu začít pracovat na svých stránkách, k čemuž v červenci 2005 také došlo. Když se pak i Hanuš vrátil k práci, dá se říct, že jsem bojoval na dvou frontách - aktualizoval jsem vlastní stránky a zároveň sepisoval texty pro Hanušův web. Tato rozhlednová "přepracovanost" se mi však s blížící se maturitou a přechodem na vlastní placenou doménu rozhledny.info v listopadu 2005 stala osudnou. Na počátku roku 2006 jsem byl tím tak přehlcený, že jsem jednoduše rozhlednově vyhořel. Během důkladné přípravy na maturitu jsem pak na stránky úplně zapomněl a připomenutí přišlo až v podobě upomínky od provozovatele hostingu, že mám zaplatit za další provoz domény. Finančně jsem toho nebyl schopen, a tak jsem upomínku ignoroval s tím, že to nechám na později. Jako svoje velké selhání dodnes beru, že jsem o tom na stránkách neinformoval, protože ty kvůli nezaplacení pak v dubnu 2006 zmizely bez vysvětlení z povrchu zemského.

Po výkyvech optimistická současnost

Po maturitě přišel velký životní zlom v podobě počátku studia na VŠ, které bylo tak hektické, že vrátit se k práci na rozhlednvových stránkách bylo nemožné. Zklidnění však přišlo s koncem prvního ročníku, a tak jsem se v říjnu 2007 konečně mohl vrátit k práci. Začínal jsem vlastně odznova, avšak na hostingu od ic.cz jsem konečně našel ideální působiště (bez omezujících limitů, s pěknou adresou a zdarma). Obnovil jsem stránky v původní podobě a se získanými zkušenosti a rychlým internetem doma to šlo hned líp. Přesto jsem trošku podcenil další průběh studia na VŠ, které zabralo mnohem víc času zejména se začátkem psaní bakalářské práce. Od půlky roku 2008 tak stránky opět trpěly a přicházela jen velmi občasná aktualizace omezující se takřka jen na novinky o rekonstrukci rozhledny na Studenci. Změnu (doufám, že na dlouhou dobu poslední) přineslo úspěšné zakončení studia, po kterém jsem se mohl vrátit k práci na stránkách naplno, což trvá dodnes, v poslední době vrcholící velkými změnami v designu stránek, které je zejména v přehlednosti posouvají o notný kus dopředu.

Cíle a budoucnost

Otevřeně jsem rezignoval na hodinové projíždění internetu a hledání informací o nových a chystaných rozhlednách, protože právě toto hledání a dřepění způsobovalo přehlcení a následnou ztrátu zájmu a spokojuji se jen se stručným výčtem nově otevřených rozhleden. O stavěných rozhlednách navíc již pravidelně a rychle informuje na svých stránkách Ziky a v podstatě bychom se jen informačně překrývali. Samozřejmě se čas od času vyskytnou výjimky typu rozhledna na Klepáči, ale v současné době mi nyní jde (vlastně stejně jako v počátcích, nyní však bez oněch naivních představ) o vybudování komplexního, přehledného webu, který ocení jak běžný návštěvník rozhleden, tak rozhlednový nadšenec zajímající se o rozhledny i v teorerické rovině prostřednictvím článků a polemik. Hlavním dlouhodobým cílem pak zůstává doplnění pratických informací o každé rozhledně (historie, výhled, otevírací doba, přístup, reportáž), což je však běh na velmi dlouhou trať, který např. Hanuš Wagner na svých stránkách bohužel nedokončil....Věřím, že jsem našel harmonii mezi studiem, rozhlednami a ostatními zálibami, a stránky tak budou ve stále zlepšované podobě sloužit nadále.

Váš Martin Chroust

Zpět na úvodní stránku