Rozhledna Semenec

Semenec u Týna nad Vltavou

Datum otevření: léto 1930

Výška ochozu: 4 metry

Foto: Petr Kapoun

4 metry. Zdánlivě nicotná výška, do které už od dětských let šplhal nejeden kluk po větvích stromů. Pro české rozhledny se však tato výška ujala jako minimální hodnota potřebná pro to, aby byla vyhlídková stavba uznávána jako rozhledna. A právě do této "výše" sahá jediný vyhlídkový ochoz rozhledny na Semenci, spolu se svou dvojnicí na Réně naší nejnižší tradiční rozhledny. Historie vyhlídkových staveb na tomto místě čítá již mnoho desetiletí. Roku 1922 zde místní odbor KČT postavil dřevěný vyhlídkový pavilon. Už tehdy byl odsud krásný pohled na soutok Vltavy s Lužnicí. Turistům přicházejícím na Semenec vąak pavilon sloužil jen osm let. V roce 1930 byl totiž rozebrán a znovu postaven o pár kilometrů dál v lese Bedrníku. Milovníci výhledů však nebyli ošizeni. Začala zde být totiž stavěna jednoduchá betonová rozhlednička velice podobná již zmiňované rozhledně na Réně, která byla otevřena o pár měsíců dříve. Týnští si své velikánky náležitě váží a udržují ji ve výborném stavu a rovněž výhled z ní je pořád stejný, tedy až na jednu maličkost. Kouknete- li se přes Vltavu dál, uvidíte další betonové věže. Že by rozhledny? Ale kdepak, stometrové chladící věže Temelína, které dominují celému kraji.

Výhled: polokruhový; S - částečně omezen stromy, vyšší část Semence, V - částečně omezen stromy, Týn nad Vltavou, J - Týn nad Vltavou, Jaderná elektrárna Temelín, Z - částečně omezen stromy, soutok Vltavy a Lužnice

Otevírací doba: rozhledna je volně přístupná

Popis cesty: Auto - z centra města se vydejte na sever Tyršovou ulicí, následuje červenou značku. Ta u hřiště zabočuje doleva do aleje a tudy se vydáte i vy. Po necelém kilometru příjemné asfaltky dojedete až k rozhledně. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Týně nad Vltavou. Odtud vede na náměstí žlutě značená turistická trasa, kde se napojíte na již zmíněnou červenou, která vás dovede až k rozhledně. Celková délka trasy je 3 kilometry.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Kde se také píše o Semenci

http://www.tnv.cz/cz/turisticke-informace/rozhledna-semenec

http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/semenec-u-tyna-nad-vltavou/

http://rozhledny.kohl.cz/rozhledna-semenec-u-tyna-nad-vltavou

http://rozhledny.webzdarma.cz/semenec.htm

http://www.atlasceska.cz/jihocesky-kraj/rozhledna-semenec/

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku