Rozhlednové sekce

Po stopách času
Reportáže z návštěv rozhleden
Téma
Rozhlednový obzor
Rozhlednový boom
Problémy rozhleden
Představuji rozhlednu
Zapomenuté rozhledny
Vstupenky z rozhleden
Aktuality
Návštěvní kniha
Poděkování
O těchto stránkách
Odkazy

Na českém webu existuje hned několik specializovaných rozhlednových stránek. Zde vám předkládám přehled těch nejvýznamnějších a pro běžného návštěvníka nejužitěčnějších.

Klub přátel rozhleden - rozhledny.wz.cz./kpr

Občanské sdružení rozhlednových nadšenců založené na počátku roku 2009, členem je i autor těchto stránek. Díky aktivitě klubu bylo oficiálně zpřístupněna rozhledna na Kozinci a jeho členům se po dohodách s majiteli podařilo vystoupit na celou řadu běžně nepřístupných rozhleden. Tvář klubu bohužel lehce poškozují některé naprosto zbytečné a ubohé půtky mezi jeho členy, především v internetovém světě.

Stránka Hanuše Wagnera - rozhlednyunas.cz

Několik let bezkonkurenčně nejlepší český rozhlednový web - výborný graficky, s živou a slušně vedenou diskusí a přehlednou rozhlednovou databází. Jeho tvůrce Hanuš Wagner však před pár lety doslova zmizel z povrchu zemského, a tak vypovídající hodnota stránek stále klesá zejména proto, že databáze rozhleden byla naposledy aktualizována v roce 2006 a dnes obsahuje takřka pouhou půlku stojících rozhleden v ČR. V nedávné době byla stránka rovněž znehodnocena poškozeným kódováním znaků na hostingu, přesto si udržuje vysokou návštěvnost.

Zikyho stránka - rozhledny.webzdarma.cz

V současné době patrně nejlepší a nejužitečnější rozhlednová stránka. Tvůrce Ziky na stránce systematicky pracuje už hodně let, bez výpadků a problémů a jako prvnímu se mu podařilo vybudovat takřka kompletní rozhlednovou databázi s údaji potřebnými pro praktického návštěvníka. Graficky není web příliš na výši (podobná úroveň jako tyto stránky), ale jeho vypovídající hodnota je obrovská. Problematickým bodem je sice velmi živá návštěvní kniha, ale často zejména kvůli již zmiňovaným dětinským půtkám několika členů KPR, což odrazuje i běžného rozhlednáře od vstupu do Klubu.

Stránka Jana Nouzy - itakura.kes.tul.cz/jan/rozhledny/rozhled.html

Webová prezentace předního znalce rozhleden a zároveň jejich "mediální tváře" je spíše zajímavostí a takovou ochutnávkou pro zájemce o svět rozhleden - neobsahuje příliš praktických informací, pro ty si musíte zakoupit některou z knížek. Jan Nouza navíc dosáhl snové situace každého webmastera rozhlednových stránek, kdy mu návštěvníci a stavitelé rozhleden sami zasílají info o stavbách rozhleden a on je jen zvěřejňuje. Díky tomu jsou jeho stránky často prvotním zdrojem o chystaných rozhlednách.

Web Pavla Gejdoše - rozhledny.wz.cz

Stránky místopředsedy KPR jsou zejména webem sumarizačním a odkazovým. Najdete zde nepřeberný počet odkazů na jednotlivé rozhlednové stránky, ať už původní nebo fanouškovské. Nejhodnotnější části stránky pak je přehledný tabulkový výčet rozhleden s aktualizovanou otevírací dobou.

Slovenské rozhledny od Martina Špáda - rozhledny-slovensko.webz.cz

První skutečně kvalitní stránky věnované rozhlednám našich sousedů. Přehledné, graficky úhledné a pravidelně aktualizované. Kromě rozhlednářů jistě ocení především turisté cestující na Slovensko a hledající neotřelé cíle výletů.

Rozhlednové fórum - rozhledny.spamik.cz

Oficiální rozhlednové fórum KPR v prostředí phbBB. Není však příliš využíváno především pro nechuť se "obtížně" registrovat, a tak členové KPR raději využívají Návštěvní knihu na Zikyho stránkách.

Stránka Lenky H. - rozhledny.uh.cz

Jedná se o stránky velmi pěkné vzhledově, avšak velmi sporé obsahově. Stránky jsou aktualizovány velmi zřídka, a tak je naplňování přehledné a stylové databáze velice pomalé.

Zpět na úvodní stránku