Goethova vyhlídka u Karlových Varů

Datum otevření: 21.7.1889

Výška ochozu: 34 metrů

Foto: Martin Píža

Při vyslovení spojení "Karlovarské rozhledny" nám zůstane na jazyku zvláštní nahořklá příchuť. Lázeňské centrum sice má 4 rozhledny, z nichž jedna je krásnější než druhá, ale plnou polovinu staveb z tohoto počtu již od 90. let pronásledují smutné peripetie. Goethova vyhlídka je nejzářnějším příkladem marastu, kterým si rozhledna může projít. Cožpak její počátky, ty byly plné slávy a lesku. Za jejím projektem stáli slavní rakouští architekti Fellner a Hellmer a podle toho rozhledna také vypadala. Honosná a zdobná stavba na výrazném kopci tyčíčím se nad Karlovými Vary zažívala pěkné časy až do 2. světové války, přesto se nikdy nezařadila mezi hlavní turistické objekty. Vždy totiž trpěla a dodnes trpí na svou vzdálenost a turistickou náročnost trasy směrem od centra. Po 2. světové válce byly pro rozhlednu typické změny názvů, kdy dokonce 12 let nesla jméno největšího masového vraha dějin. Během období socialismu nebyl objekt příliš udržován a návštěvnost klesala, na čemž příliš nezměnily ani společenské změny přelomu 80. a 90. let. Naopak, v poslední desetiletí 20. století byl celý objekt kompletně uzavřen a dlouho hledal nájemce. Krátkým obdobím, kdy opět fungoval byla léta 2004 - 2006, kdy se ho ujal místní podnikatel. Ten však provoz nedokázal udržet, dost možná i kvůli již zmiňovano vzdálenosti od centra. Od října 2009 má objekt v pronájmu (Město Karlovy Vary nemůže Goethovu vyhlídku prodat, protože je v seznamu neprodejných nemovitostí) společnost PP 89, která má zájem na rekonstrukci lehce omšelé stavby a jejím zpřístupnění. Kdy a jestli se to vůbec podaří, zůstává záhadou. Nepřítelem Goethovy vyhlídky je stále její izolace. Karlovarští představitelé tedy mají smělé plány na její lepší propojení s městem, které zahrnuje i plán na postavení lanovky ke Třem Křížům, který se již v minulosti několkrát objevil.

Výhled: kruhový; S - Krušné hory se Špičákem, Plešivcem či Klínovcem, V - Andělská hora, Větrovec, Doupovské hory, J - Vítkův vrch, Slavkovský les s Krudumem, Lesným či Krásenským vrchem, Z - Doubská hora, Karlovy Vary, Sokolovská pánev, Háj u Aše

Otevírací doba: rozhledna od roku 2006 uzavřena

Popis cesty: Auto - až k rozhledně je možné dojet autem. Ze silnice E48 z Prahy na Karlovy Vary odbočte 4 kilometry za Andělskou horou doleva do městské části Hůrky. Zde u autobusové zastávky křižuje cesty žlutá značka. Po té odbočíte doprava a po necelém kilometru jízdy přijedete k rozhledně. Do Hůrek lze rovněž dojet z centra Karlových Varů. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Karlových Varech. Je nutné dojít podél Teplé na začátek lázeňské části k infocentru, kde přijdete k zeleně značené turistické trase. Ta vás dovede ke Třem křížům, kde navazuje až k rozhledně zeleně značená turistická trasa, která vás dovede až k rozhledně. Celková délka trasy je 3,5 kilometru.

Mapa

Kde se také píše o Goethově vyhlídce

http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/karlovy-vary-goethova-vyhlidka/

http://rozhledny.webzdarma.cz/goethe.htm

http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/goethova-vyhlidka-v-karlovych-varech/

http://cestovani.kr-karlovarsky.cz/cz/pronavstevniky/Turistickecile/Rozhledny/Stranky/Goethovarozhledna.aspx

http://www.atlasceska.cz/karlovarsky-kraj/goethova-vyhlidka-v-karlovych-varech/

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku