Téma - Lesk a bída stříbrných krasavic

Připravil jsem pro vás nepravidelnou sekci Téma, která se bude zabývat různými nesrovnalostmi, popřípadě záhadami rozhlednového světa. Pokud i vy máte nějaké návrhy, které by tu mohly být, budu potěšen, když mi je pošlete na známou emailovou adresu.

Následující téma naprosto přirozeně vyvolala informace o uzavření rozhledny na Tobiášově vrchu.

Jak to všechno začalo

V roce 1996 se ještě v žádném případě nedalo hovořit o nějaké rozhlednové renesanci, přesto se však odehrála jedna podstatná událost, která ji předznamenala. Nad Ústím nad Orlicí byla otevřena rozhledna u nás do té doby nevídaného typu (věž na Křemešníku nepočítám, ta vznikla díky armádě). Na Andrlově chlumu vyrostla telekomunikační věž, jejíž součástí byla i vyhlídková plošina umístěná přibližně ve 2/3 výšky věže. Rozhledna vznikla díky iniciativě Sdružení Andrlův chlum, které sdružovalo několik subjektů. které se dohodly na využití telekomunikační věže i pro vyhlídkové účely. Ač to tehdy zainteresovaní netušili, zasadili tak kořeny budoucímu rozhlednovému boomu reprezentovanému právě věžemi podobného typu

Železná horečka konce tisíciletí

Na konci 20. století kvůli neustále vzrůstající poptávce po mobilních telefonech nastala nutnost zlepšovat signál po celé České republice. Vyrostly desítky až stovky věží a mnohé z nich se díky iniciativě obcí a různých spolků po vzoru Andrlova chlumu staly rozhlednami. Objevily se jak projekty velice zdařilé (Hodětín, Bílá hora či Hrubý Jeseník), tak objekty stavěné na jedno brdo (Tobiášův vrch, Veselý vrch, Železný Újezd) až objetky směšné - Čestice u Volyně. Rozhledny přibývaly a většina obcí a spolků si mnula ruce, jak se jim podařilo vystavět nové místo turistického zájmu.

První nezralé plody

Ač se většina nových rozhleden stala poměrně oblíbenými místy, už na počátku nového tisíciletí se objevily problémy. Hned několik rozhleden už bylo dávno dokončených, ale z různých důvodů (problémy s pozemky, kolaudací, průtahy s mobilními operátory) zůstávalo veřejnosti uzavřeno a přístupno jen po partyzánsku přelezením plotu. Konkrétně se jednalo o tyto rozhledny - Záboří u Blatné, Okrouhlá u Staříče, Velký Kamýk u Písku, Zuberský kopec u Trhové Kamenice a Kozinec u Nové Paky. Rozhledny na Zuberském kopci, Velkém Kamýku a Okrouhlé se dočkaly po několika měsících či letech zpřístupnění, ale věže v Záboří a na Kozinci zůstávají dodnes z neznámých důvodů uzavřeny a obce na dotazy ohledně otevření rozhleden nereagují. Na stránkách Staříče navíc visí podivná zpráva o uzavření teprve dva roky zpřístupněné věže na Okrouhlé z "technických důvodů" - na dotazy o budoucnosti věže opět žádná reakce.

Jesenický precedens

Léto roku 2007 přineslo pro rozhlednové příznivce vůbec největší ránu, jaká nám byla v souvislosti se stříbrnými krasavicemi utržena. Rozhledna na Tobiášově vrchu u Jesenice byla ze strany majitele věže - společnosti O2 uzavřena, více zde. Nechci rozebírat nakolik nese vinu provozovatel věže - Muzeum T.G.M. v Rakovníce, spíš bych se zaměřil na příčinu toho, proč došlo ke ztrátovému provozu rozhledny. Ať se nám to líbí nebo ne, rozhledna na Tobiášově vrchu byla jednou z našich nejméně atraktivních rozhleden. Když pominu její tuctový vzhled, musíme vzít v potaz i turisticky neatraktivní místo kde stojí - nedaleko křižovatky silnice na svahu nepříliš výrazného kopce dost daleko od jiných turistických lákadel. Jedinou atraktivitou místa tak zůstává jen velice pěkný výhled, což ale bohužel většině návštěvníků nestačí.

A dál?

Neměl jsem možnost vidět původní smlouvu mezi provozovatelem a majitelem rozhledny, ale je celkem jasné, že podobným stylem je uzavřena většina smluv mezi provozovateli a majiteli těchto rozhleden postavených v této době. Tím pádem stejná situace jako na Tobiášově vrchu hrozí i na více místech. Osobně mám z toho docela obavu, protože na území České republiky se podobně neatraktivních rozhleden nachází víc a z vlastní zkušenosti vím, že příliš navštěvovány nejsou. Obavu mám o budousnost především těchto rozhleden - Březina u Žandova, Petrovice u Kutné Hory, Osičina u Vojenic, Železný Újezd, Bernartice u Stráže, Hoslovice u Volyně, Rochus u Uherského Hradiště. Všechny tyto věže nepatří mezi nikterak atraktivní a nemám pocit, že by je jejich obce nějak propagovaly. Snad nám stříbrné krasavice "nezreziví"....

Jaké jsou vaš názory na "stříbrné krasavice" a tento článek? Přispějte svým komentářem

Předcházející články

Bezručovy vyhlídky

Doba dřevěná?

Zpět na úvodní stránku