Téma - Bezručovy vyhlídky

Ve spolupráci s jistým Warťasem jsem pro vás připravil nepravidelnou sekci Téma, která se bude zabývat různými nesrovnalostmi, popřípadě záhadami rozhlednovho světa. Pokud i vy máte nějaké návrhy, které by tu mohly být, budu potěšen, když mi je pošlete na známou emailovou adresu.

Prvním tématem jsou Bezručovy vyhlídky, kterých se v naší republice nachází několik a mnoho lidí si plete jednu s druhou. Musím přiznat, že i já jsem na své stránce měl fotografii jedné a nad ní název druhé. Toto téma si klade za cíl všechny známé Bezručovy vyhlídky ode sebe navzájem odlišit. Všechny vyhlídky pojmenvané po ostravském bardovi se logicky nacházejí na severní Moravě.

Bezručova vyhlídka u Hradce nad Moravicí

Nejznámější Bezručovou vyhlídkou je stavba v zámeckém parku u Hradce nad Moravicí. Ze známých Bezručových vyhlídek je jako jediná klasickou rozhlednou, která splňuje všechna kritéria. Byla postavena na konci 19. století a nazvánou Vilémovou vyhlídkou.

Bezručova vyhlídka u Kopřivnice

Druhá z Bezručových vyhlídek se nacházela u města Kopřivnice na místě zvaném Na Brdách. To najdete u Červeného kamene nad Motýlím údolím (krásně poetický název). Jednalo se o dřevěnou stavbu na betonových základech, která ale nesplňovala rozhlednová kritéria svou nízkou výškou. Byla postavena roku 1934 a v nedávné době byla stržena kvůli špatnému technickému stavu. Její podobu si můžete prohlédnout na fotografii z 80. let z archivu města Kopřivnice.

Související odkazy:

www.stramberk.cz

www.koprivnice.cz

www.koprivnice.mic.cz

www.koprivnice.cz(stránka věnovaná uvažované rozhledně na Červeném Kameni

Bezručova vyhlídka u Štramberka

Nedaleko rozhledny na Bílé hoře a Štramberské Trúby stojí vrch Kotouč a na něm je vyhlídkové místo se zvoničkou, které se také jmenuje Bezručova vyhlídka. Je odsud krásný výhled na malebný Štramberk a okolí. Rozhledna tu ale bohužel nikdy nevyrostla, pouze před válkou zde stál vyhlídkový gloriet. Nejspíš tomu tak bylo díky blízkosti slavné Trúby. Černobílá fotografie pochází z archivu města Štramberka.

Související odkazy:

www.stramberk.cz

www.kraj-moravskoslezsky.cz

www.info-system.cz

Bezručova vyhlídka u Sedliště u Frýdku-Místku

Čtvrtý Bezručova vyhlídka je opět jen vyhlídkovým místem, jež můžete naleznout nad osadou zvanou Sedliště u Frýdku-Místku. Měl zde stát také památník, který se bohužel nepodařilo dokončit.

Související odkazy:

www.edb.cz

www.beskydy-info.cz

Téma druhé - Doba dřevěná?

Zpět na úvodní stránku