Téma - Doba dřevěná?

Připravil jsem pro vás nepravidelnou sekci Téma, která se bude zabývat různými nesrovnalostmi, popřípadě záhadami rozhlednového světa. Pokud i vy máte nějaké návrhy, které by tu mohly být, budu potěšen, když mi je pošlete na známou emailovou adresu.

Pro druhé téma jsem vybral velice aktuální jev a je možné, že tento článek vyvolá i nějaké malé kontroverze:-)

Proč doba dřevěná?

Za poslední tři oky si toho nejde nevšimnout. České kopce (a nejen kopce) doslova zasypaly nové dřevěné rozhledny. Začala rak doba dřevěná, která nahradila dobu železnou (nebo telekomunikační, chcete-li). Vypadá to skoro jako bychom se vrátili o 120 let zpátky, kdy českými zeměmi otřásala stejná dřevěná mánie jako teď.

Čubův kopec mementem

Osobně jsem pochopitelně rád, že skončila éra telekomunikačním stožárů, ale právě dky myšlence na dobu dřevěnou před více než 100 lety trochu krotím nadšení. Jak jistě víte, absolutní věština dřevěných rozhleden na konci 19. století se do 20 let zřítila. Jistě, máme dnes mnohem vyspělejší technologie, díky kterým jsou i dřevěné rozhledny stabilnější a trvanlivější. I přesto si ale dřevěná rozhledna žádá mimořádně pečlivou údržbu. Za ukázku toho, že při zanedbání údržby se i d dnešní době dřevěná rozhledna dostane do velmi špatného stavu, může sloužit bývalá rozhledna na Čubově kopci. Po 10 letech od postavení i díky nepříznivým podmínkám začalo dřevo trouchnivět a výstup se stal nebezpečným. Naštěstí s tím nejspíš místní počítali a po stržení věže hned postavili novou, takřka identickou. Jak to ale bude za dalších 10 let?

Související odkazy:

francovalhota.ic.cz

Původní rozhledna z roku 1991 a nová z roku 2004

Budoucnost?

V současné době ještě nemůžeme odhadnout, jaká bude trvanlivost nových dřevěných rozhleden, ale možná už za 10 let nás čeká nepříjemné překvapení. Je mi jasní, že dřevěná rozhledna je suverénně nejlevnějším řešením při stavbě rozhledny a to je také ten hlavní důvod současné reinkarnace doby dřevěné. Přesto ale doufám, že stavitelé rozhleden si brzy uvědomí riziko, jaké údržba dřevené rozhledny nese a stejně jako naši předkové před 100 lety začnou střádat peníze a dají za pár let vzniknout renesanci doby kamenné. Nebylo by to sympatické?

Jaké jsou vaš názory na dobu dřevěnou a tento článek? Přispějte svým komentářem

Téma první - Bezručovy vyhlídky

Zpět na úvodní stránku