V této sekci vás budu informovat o všech nových rozhlednách postavených v aktuálním roce

Aktuality z roku 2003

Rozhledny postavené a otevřené roku 2004

Zuberský kopec u Trhové Kamenice

Sokolí vrch u Huntířova

Drahoušek u Osečan

Hlína u Ivančic

Doubrava u Vizovic

Paseky u Proseče

Bukovany u Kyjova

Osičina u Vojenic

Speciálně - Strážný vrch u Merboltic

Petrovice u Uhlířských Janovic

Ocmanice u Náměště

Rozhledny před počátkem stavby

Boubín

Tlustá hora u Zlína

Velký Lopeník v Karpatech

Aktuality u starých známých

Větruše v Ústí nad Labem

Opravy na vyhlídkové věži stále pokračují a rozhledna by měla být otevřena již letos.

Tábor u Lomnice nad Popelkou

Díky informaci od Tomáše Bejra jsem se dozvěděl fantastickou zprávu o rozhledně na Táboru. Zchátralá věž je od počátku června rekonstruována! Po dobách, kdy rozhlednu vlastnili majitelé, kterým šlo jen o vlastní prospěch, se objevili lidé, kterým jde i o něco jiného. Novými majiteli objektu jsou manželé Sobotovi, kteří se nejprve zaměřili na generální opravu ochozu. Pak přijdou na řadu i další částy včetně přilehlé restaurace. Rozhledna by podle realistických plánů měla být zpřístupněna již roku 2006. O rok později by se měla dočkat i restaurace. Prozatím byl 15. července otevřen pod věží infoobchod, kde můžete získat razítko, či informační materiály. Věřme, že celý projekt bude zdárně dokončen a nádherná rozhledna na Táboru se opět zaskví v plné kráse.

Zelená hora u Chebu

V současné době není Bismarckova věž přístupná, a to z jednoho prostého důvodu. Již totiž probíhá výběrové řízení, které vybere firmu, jenž nádhernou stavbu kompletně již letos zrekonstruuje. V současné době je zpracováván projekt ke stavebnímu povolen, které by mělo bý vydáno 15. října. Dokončení rekonstrukce je plánováno na rok 2005.

Kamzík v Mariánských Lázních

Objekt bývalé restaurace s rozhlednou je oplocen a hlídán, protože americký majitel plánuje rekonstrukci.

Špičák u České Lípy

Jedna velmi špatná zpráva ke mně přiletěla z České Lípy. Rozhledna na Špičáku už je zcela pohlcena telekominikační společností, která porušila dohodu a rozhlednu už nezpřístupňuje ani jednou za rok. Prostory, kudy vedla cesta na ochoz je zasypány telekomunikačními prostředky. Jaká to škoda.

Bučina u Kyselky

Jako první ze všech rozhlednových serverů vám přináším úžasnou informaci o rozhledně na Bučině. Už se tato pozoruhodná stavba zdála ztracena, ale loni se stalo něco skvělého. Obec Kyselka nechala rozhlednu opravit a zastřešit! Na její minulý i současný stav se můžete podívat zde.

Dyleň u Mariánských Lázní

Musím se touto cestou omluvit všem, kteří se v květnu vypravili na Dyleň s očekáváním, že si vychutnají fantastický výhled z věže na Dyleni. Rozhlednu teď totiž vlastní majitel, jenž si na ochoz umístil antény a odmítá tam turisty vpustit. Jak mě informovala Dana Voříšková, tak dokud zde tento pán bude, jen tak někdo se na rozhlednu nepodívá. I v rozhlednové renesanci přicházejí smutnější okamžiky....

Klatovská hůrka

V roce 2003 bylo započato s opravou zdi rozhledny a restaurace a v další etapě je chystáno i navýšení rozhledny. Bohužel se jedná o vyšší finanční částku, kterou zastupitelstvo města prozatím neschválilo. Ale aspoň už se něco děje i s jednou z našich nejzapomenutějších rozhleden.

Varhošť

Jak již možná víte ze Zikyho webu, loni získala novější kabát i rozhledna na Varhošti. Je to opravdu povzbuzující zpráva, protože v minulých se vážně uvažovalo o instalaci antén na vyhlídkový ochoz. Místo toho však byly sundány ocelové pláty, které sloužily jako podlaha ochozů. Teď je zde podlaha stejná jako na nových rozhlednách - tedy "drátěná podlaha" s dírami, která je lehčí a vydrží déle. Na nové oblečení se můžete podívat zde.

Prašivá

Informace pro všechny, kteří se o prázdninách chystají na Prašivou: Chata bude v srpnu opět uzavřena, protože se znovu chystá její rekonstrukce. Doufejme, že už je na dlouhou dobu poslední.

Čubův kopec u Francovy Lhoty

10.6. jsem se dozvěděl šokující zprávu o rozhledně na Čubově kopci. Rozhledna byla totiž rozebrána! Dřevo, ze kterého byla postavena, bylo shnilé. Nemusíme se ale asi zase tak děsit... Již je zpracován projekt nové věže, která by měla být postavena v příštích týdnech. Nová rozhledna byla s velkou slávou otevřena 20. srpna.

Hatě u Znojma

8. července jsem od pana Píži obdržel velice znepokojující zprávu o "rozhledně" na přechodu Hatě. Pan Píža nedávno objekt navštívil a chtěl se podívat na rozhlednu. Personál restaurace mu ale oznámil, že věž je veřejnosti uzavřena! Dokonce ani po jednání s majitelem objektu nebyl pan Píža na věž vpuštěn. Já sám z toho vyvozuji to, že se pan Nouza ve své knize "Rozhledny na prahu 21. století" zmýlil a věž slouží jen jako lákadlo pro zahraniční turisty. Samozřejmě je to jen dohad. Pokud máte někdo jinou zkušenost, byl bych vám zavázán, kdybyste mi o tom napsali. Spolu s touto zprávou mi pan Píža poslal i fotografii rozhledny. Ale pokud se podezření na nepřístupnost potvrdí, budu nucen tento objekt vyškrtnout ze seznamu rozhleden.

Goethova vyhlídka

Jak již jistě víte, Pavlu Gejdošovi se podařilo zjistit, že objekt na Výšině věčného života, jehož součásti je i 40 metrů vysoká rozhledna, opět funguje. Vstup na věž je zdarma, což kompenzuje výši cen jídel v přilehlé restauraci.

Klínovec

Určitě už se k vám doneslo, že od 2.8. začíná rekonstrukce komplexu s rozhlednou na Klínovci. Jak to již obvykle bývá, první rekonstruovanou částí bude rozhledna. Podařilo se mi zjistit, že její rekonstrukce by měla být dokončena již na jaře roku 2005. Na toto období je tím pádem plánován o i její první zpřístupnění. Máme se tedy na co těšit.

Go back to first web