Hlína u Ivančic

Datum otevření: 29.4.2007

Výška ochozu: 19 metrů

Foto: Martin Píža

Rozhledny se dnes věru nerodí lehce a mnohdy je nutné projít i několik ler trvajícím martyriem. Jedno z těch nejdelších prožila současná rozhledna na Hlíně, která je nástupkyní věže, která zde stávala mezi léty 1910 - 1938. Nutno však podotknout, že nestávala na stejném místě, nýbrž o kousek dále a výše. Přesné místo nebylo možné dodržet, protože na základech původní rozhledny byl po jejím zboření postaven obytný dům. První kroky k obnovení rozhledny byly realizovány již v roce 2001 a ještě téhož roku byl položen základní kámen. Zainteresované objekty byly plny nadšení a zdálo se, že stavba rozhledny půjde hladce. Bohužel vše se odehrávalo ještě v době, kdy nebylo tak jednoduché získat nějaký druh dotace na stavbu rozhledny, a tak bylo nutné získavat prostředky z vlastních zdrojů a sbírek, tedy "postaru". Shromažďování peněz šlo nakonec dost pomalu a v důsledku toho takřka pět let po položení základního kamene stála na Hlíně jen nízká betonová podezdívka. Až během roku 2006 začala být konečně vztyčována dřevěné vyhlídková konstrukce, v trochu nezvyklé barvě. A teprve o další rok později nastalo vymodlené slavnostní otevření rozhledny, která byla již dávno dopředu pojmenována rozhlednou Vladimíra Menšika, ivančického rodáka, který sem prý rád chodil na procházky. Od té doby funguje věž funguje bez problémů a je právem ozdobou tohoto trochu zapomenutého regionu jihozápadně od Brna.

Výhled: Rozhlednový obzor

Otevírací doba: duben - červen, září a říjen o víkendech 10-17, červenec a srpen o víkendech 10-19, listopad - březen neděle 13-15, jindy pro větší skupiny po dohodě na tel. 723 095 552

Popis cesty: Auto - až k rozhledně je možné dojet autem. Věž stojí přímo u silnice č. II/395 z Neslovic do Moravských Bránic, 3 kilometry za Neslovicemi těsně před vjezdem do obce Hlína. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Silůvkách. Odtud vede až k rozhledně modře značená turistická trasa. Její celková délka je 3 kilometry.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Kde se také píše o Hlíně

http://www.obec-hlina.cz/39183/rozhledna/

http://www.cestovatel.cz/clanky/rozhledna-vladimira-mensika-na-hline/

http://rozhledny.webzdarma.cz/hlina.htm

http://www.cestopisy.net/133-hlina-rozhledna-vladimira-mensika.php

http://rozhledny-cr.wz.cz/hlina.html

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku