Nisanka v Nové vsi nad Nisou

Datum otevření: 5.5.2007

Foto: Martin Chroust

O rozhledně v okolí Nové Vsi nad Nisou se mluvilo už několik let před jejím postavením a často kolovaly internetem "zaručené informace", že rozhledna už stojí a sám si pamatuji na jednu výpravu, kdy jsem na naslepo vypravil do okolí Nové Vsi a novou rozhlednu v podobě telekomunikačního stožáru. Od myšlenek v roce 2003 do realizace v roce 2007 však uběhla celkem dlouhá doba, kdy se hodně spekulovalo, a to především o podobě věže. Výsledný návrh pak můžeme s klidem označit za ucházející a ve světě telekomunikačních rozhleden rozhodně za jeden z povedenějších. Novoveský vrch, na kterém rozhledna stojí, pak svým výhledem příliš nezaostává za výhledem z věží početné rodiny jizerskohorských rozhledem - snad jen Černá Studnice, která se tyčí přímo nad Novou Vsí působí vzhledem k Nisance trochu panovačně. Toto pěkné jméno (další sympatický název ženského rodu pro českou rozhlednu) je odvozeno od nedalekého pramenu řeky Nisy. Nisanka se slavnostního otevření dočkala v květnu 2007 a od té dobo slouží v sezoně veřejnosti - z vlastní zkušenosti však doporučuji návštěvu v opravdu pěkné dny, protože obsluha rozhledny při náznaku deště prchá do úkrytu a rozhlednu zamyká.

Výhled: kruhový, S - Lučany nad Nisou, Bramberk, panorama Jizerských hor, V - Smržovka, Tanvaldský Špičák, část Krkonoš, J - Černá studnice, Z - Jablonec nad Nisou, Prosečský hřeben, Ještědský hřbet

Otevírací doba: červenec, srpen denně 10-17; září denně mimo PO a ÚT 10-17, květen a říjen o víkendech 10-17

Popis cesty: Auto - je možné dojet až pod rozhlednu. U obecního úřadu v Nové Vsi nad Nisou se vydáte podle četných šipek doleva po nevyspravené asfaltce, která vás po půl kilometru dovede až po Novoveský vrch, 100 metrů od rozhledny. Tady necháte auto a zbytek dojdete. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Jabloneckých Pasekách. Odtud až k rozhledně vede zeleně zančená turistická trasa. Její celková délka je 2 kilometry.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Kde se také píše o Nisance

http://www.rozhledna-nisanka.cz/

http://rozhledny.webzdarma.cz/novaves.htm

http://www.turistik.cz/cz/kraje/liberecky-kraj/okres-jablonec-nad-nisou/nova-ves-nad-nisou/rozhledna-nisanka/

http://www.kudyznudy.cz/cs/aktivity/2008-03-31-1132-pesi-turistika-nova-ves-nad-nisou.html

http://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/rozhledna-nisanka

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku