České Lhotice u Nasavrk (Boiika)

Datum otevření: 1. listopad 2006

Výška ochozu: 11 metrů

Foto: Petr Kapoun

200 m východně od obce České Lhotice v nadmořské výšce 520 m.n.m., těsně při turistické a cyklistické cestě, která je součástí naučné Keltské stezky, nalezneme rozhlednu s prapodivným názvem Boiika. Název pochází od Občanského sdružení BOII, které v oblasti vyvíjí činnost a zabývá se právě místní keltskou historií. Stezka vede okruhem z Nasavrk přes osadu Hradiště, místa bývalého keltského oppida, jediného ve východních Čechách, dále přes České Lhotice a údolí potoka Debrný, zpět do Nasavrk. Českolhotická rozhledna je dřevěná, lehká stavba, stylově řešená do kraje bohatého historií, odvíjející se od dob keltského osídlení. Rozhledna funguje jako zpestření stezky a nabízí rozhled po zdejším trochu zapomenutém, avšak krásném kraji. Přestože byla otevřena až na konci roku 2006, navštívit ji bylo možné již v letním a podzimním období.

Výhled: kruhový; S - Slavická obora, Chrudim, Pardubice, Hradec Králové, na obzoru Krkonoše, V - Hrochův Týnec, Skuteč, Orlické hory, J - nedalký les, Krásný s vysílačem, Z - České Lhotice, Železné hory

Otevírací doba: rozhledna je volně přístupná

Popis cesty: Auto - je možné dojet až k rozhledně. Ze silnice č. II/337 ze Seče do Nasavrk odbočte v obci Hodonín doleva na České Lhotice a po kilometru narazíte u silnice na rozhlednu. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je Slatiňanech. Odtud vede až k rozhledně žlutě značená turistická trasa. Její celková délka je 13 kilometrů.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Kde se také píše o Českých Lhoticích

http://rozhledny.webzdarma.cz/lhotice.htm

http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/ceske-lhotice-u-nasavrk/

http://www.turistik.cz/cz/kraje/pardubicky-kraj/okres-chrudim/ceske-lhotice/rozhledna-boiika/

http://www.atlasceska.cz/pardubicky-kraj/rozhledna-boika-u-ceskych-lhotic/

http://www.ceskevylety.cz/zajimavosti.php?kod=1271_rozhledna-ceske-lhotice-u-nasavrk

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku