Javorník u Stachů

Datum otevření: 28.8.1938

Výška ochozu: 30 metrů

Foto: Pavel Rotrekl

Javorník je horou, která bude navždy spjatá s pravděpodobně nejtemnější kapitolou naší historie - nacistickou okupací. Již její vznik se nesl v bojoné a dusné atmosféře roku 1938 a nepochybně i díky ní dostala podobu symbolické obranné věže. I její slavnostní otevření takřka v předvečer nešťastných událostí září 1938 se neslo v bojovém a silně národnostním duchu...jak jen dokázal rychle vyprchat a kolo dějin otočilo s naší zemi tam, kde se nacházíme dnes....Po okupaci sudetských území došlo ke kuriozní situaci. Vrchol, na němž se nacházející rozhledna byla ještě pár týdnů předtím symbolem národnostního vzdoru, se stal po záboru pohraničních území, tj. horských území, s pouhými 1089 m.n.m. nejvyšším vrcholem Protektorátu Čechy a Morava. Během samotné války rozhledna svému nesloužila, byla zabrána německými vojsky a využívána jako vojenská pozorovatelna. Ke svému původnímu účelu se vrátila už po válce a poskytovala údajně jeden z nejkrásnějších výhledů na Šumavě. Počátkem 80. let však začal být postupně tento výhled postupně minulostí. Ochoz ve výšce 17 metrů začaly přerůstat stromy a na konci 90. let byla již rozhledna jimi kompletně obklopena, tedy bez výhledu a následně i nepřístupná. Během následujících let se objevilo několik více či méně vzhledných projektů její nástavby, až konečně mezi léty 2002 - 2003 mohlo dojít k realizaci jednoho z nich, na kterém se finančně podílela i společnost T-Mobile (hlavní impuls stavby). Rozhledna v nové podobě byla znovuotevřena 5. července 2003. Nástavba se sice v českém rozhlednovém světě stala věcí jedinečnou a doposud raritní, ale možná i díky tomu nese výrazné porodní bolesti. Vzhled nástavby nelze v žádném případě považovat za kontinuální s původní stavbou a pokud budeme hodně přísní, působí poněkud jako pěst na oko. Nicméně - účel byl splněn, rozhledna nyní znovu poskytuje kompletní kruhový výhled a opět se může pyšnit titulem "jeden z nejkrásnějších na Šumavě". Věřme, že další nástavby (třeba na Neštětické hoře, kde je to silně potřeba) půjdou spíše cestou Erbenovy vyhlídky, která se stala druhou nastavovanou rozhlednou na našem území a nástavba se zde podařila realizovat naprosto precizně.

Výhled: Rozhlednový obzor

Otevírací doba: duben a říjen denně, Po-Pá 10-12, 13-15.30, o víkendech 9.30-16, květen, červen a září denně, Po-Pá 10-12,13-16, o víkendech 9-18, červenec a srpen denně 9-18, aktuální info na www.javornik.cz

Popis cesty: Auto - ze silnice č. II/171 ze Sušice do Čkyně odbočte v obci Strašín doprava na obec Javorník. Zde na rozcestí značených cest nechte auto a dojděte po modré a žluté značce zbylý kilometr pěšky. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Bohumilicích. I nejkratší cesta odtud je však minimálně 16 kilometrů dlouhá. a proto lépe dojet do obce Nicov autobusem a odtud po modře značené trase až k rozhledně. Její délka je 3,5 kilometru.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Vstupenka z rozhledny

Kde se také píše o Javorníku

http://www.javornik.cz/

http://www.na-kole.wz.cz/rozhlednyjavornik.htm

http://rozhledny.webzdarma.cz/javornik.htm

http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/javornik-u-vimperka/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Javorn%C3%ADk_%28%C5%A0umava%29

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku