Frýdlantská výšina ve Frýdlantu

Datum otevření: 30.4.1907

Výška ochozu: 19 metrů

Foto: Martin Píža

Frýdlantsko je jednou z periferií Česka, oddělenou od center rozvoje hradbou Jizerských hor. Proto si sem i turistika hledala cestu hůře a rozhlednu zde najdeme pouze jedinou. Stojí na Frýdlantské výšině a rozhodně svým vzhledem nedělá Frýdlantsku ostudu. Současná zděná kráska je druhou vyhlídkovou stavbou na malém návrší nad Frýdlantem. Tou první byla poměrně vzhledená opláštěná dřevěná konstrukce, která zde stávala mezi léty 1890 - 1905. Po jejím nuceném stržení místní spolek dlouho nevádal a velmi rychle počal střádat peníze na stavbu nové rozhledny. Jak v té době bylo zvykem, turističtí aktivisté neudělali stejnou chybu podruhé a počítali s projektem stabilnější, kamenné rozhledny. Ta byla za velké slávy otevřena v dubnu 1907 a od té doby nerušeně fungovala několik desetileté. Po 2. světové válce se však stala spíše nepřístupnou než přístupnou - sloužila jako televizní převaděč či místním pionýrům, otevřena bývala jen v poměrně krátkých časových úsecích a technický stav se postupně začal zhoršovat. Generální oprava však přišla velmi netypicky ještě v době socialismu, a tak byla rozhledna od roku 1982 po předání místní tělovýchovné jednotě znovu zpřístupněna. Od té doby opět slouží nejen jako místo výhledu, ale zejména i jako místo oddechu a relaxace pro místní obyvatele. Výhled se bohužel díky postupně přerůstajícím stromům začíná stávat záležitostí značně omezenou.

Výhled: Rozhlednový obzor

Otevírací doba: květen a září o víkendech 10-17, červen - srpen denně kromě pondělí 10-17 , jindy po předchozí domluvě na tel. 724 045 560

Popis cesty: Auto - z centra Frýdlantu se vydejte severně po místní komunikaci na Višňovou a sledujte přitom městský značený okruh. Po cca půl kilometru jízdy od náměstí okruh odbočuje kousek před hřbitovem doprava ulicí Hřbitovní. U hřbitova se vydejte opět doprava ulicí Údolní, která vás po 200 metrech dovede až k odbočce k rozhledně. Zde je nutné auto nechat a zbylých 100 metrů dojít pěšky. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je Frýdlant předměstí. Odtud se vydejte podél trati na západ k již zmíněné silnici na Višňovou, odkud vás městský vycházkový okruh dovede až k rozhledně. Celková délka trasy je 1,5 kilometru.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Vstupenka z rozhledny

Kde se také píše o Frýdlantské výšině

http://frydlant.webz.cz/

http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/frydlantska-vysina/

http://rozhledny.webzdarma.cz/frydlant.htm

http://www.atlasceska.cz/liberecky-kraj/rozhledna-frydlantska-vysina/

http://expedice.rps.cz/lokality/1129-frydlantska-vysina-u-frydlantu-rozhledna.html

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku