Doubravská hora u Teplic

Rok postavení: 1885

Výška ochozu: 14 metrů

Foto: Martin Chroust

Hradní rozhledny to dnes nemají mezi rozhlednáři jednoduché. V počátcích rozhlednového boomu mezi klasické rozhledny byla zařazována leckterá hradní věž, kdežto nyní je trend opačný - stačí, že naprosto nová stavba stojí na místě, kde je zároveň hrad a hned by ji leckteří ze seznamu rozhleden vyškrtl. Na těchto rozhlednových stránkách však panují celkem jasná pravidla - pokud byla stavba nově postavena, nebo zcela zásadně upravena výhradně pro vyhlídkové účely, je čistokrevnou rozhlednou. Toto se týká právě i rozhledny na Doubravské hoře. Zdejší hrad pochází z 15. století a byl pobořen kolem roku 1650. Jeho nová historie se začala psát o 250 let později. V 80. letech 19. století se kníže Edmund Clary Aldringen (mimochodem iniciátor staveb hned několika rozhleden) rozhodl navrátit místu stávu. Byla zde vystavěna restaurace a jedna z ruin věží byla dozděna, navýšena, prosklena, zastřešena a kompletně takto přetvořena v rozhlednu. Tento objekt však nesloužil dlouho, pouhých 11 let. Roku 1896 došlo k požáru, kdy restaurace lehla popelem. Kníže však vše nechal zrekonstruovat a i rozhledna prošla malou úpravou, kdy byla ještě navýšena pomocí zděné nástavby, do níž bylo vsazeno několik oken. V tomto stavu vydržel obejt až do roku 1966, kdy ho získal Svazarm. Ten stavebnímu úpravami celý hrad takřka znehodnotil - byly zde dokonce vestavěny garáže! Po roce 1990 celý komplex často měnil nájemce a byl spíše zavřen než otevřen, což se týkalo hlavně rozhledny. Situace je dnes naštěstí pro milovníky výhledu přiznivá. Po domluvě s radioamatéry, kteří mají hrad pronajatý, je rozhledna přístupná. Restaurace bohužel na své štěstí stále čeká a je již nějakou dobu déle uzavřena.

Výhled: kruhový, S - část Teplic, hřebem Krušných hor s Komáří vížkou, V - Ústí nad Labem s dominující trmickou teplárnou, České středohoří, J - České středohoří s Milešovkou, Z - Teplice, hřeben Krušných hor až k Chomutovu

Otevírací doba: ve všední dny po předchozí domluvě na tel. 417 537 391

Popis cesty: Auto - z centra Teplic se vydejte východním směrem po místní komunikaci na obce Drahkov a Kvítkov (vrch dominuje a v podstatě jedete "za nosem"). Po chvíli sledujte zelenou značku, která vás dovede k Restauraci Panorama. Zde nechte auto a po žluté značce dojděte zbylý kilometr pěšky. Nahoru sice vede asfaltka, ale je tam zákaz vjezdu. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Bystřanech, odkud však nevede žádná značená stezka a musíte tedy následovat rozhlednový instinkt a dojít nahoru po neznačených cestách. Značená cesta (nejprve červeně a pak zeleně a posléze žlutě značená turistická trasa) vede z hlavního nádraží v Teplicích. Její celková délka je 3,5 kilometru (z Bystřan jsou to kilometry dva).

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Kde se také píše o Doubravské hoře

http://www.hrad-doubravka.cz/index.asp

http://cs.wikipedia.org/wiki/Doubravsk%C3%A1_hora

http://www.muzeum-teplice.cz/historie/em0503.htm

http://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/doubravska-hora

http://rozhledny-cr.wz.cz/doubravka.html

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku