Dobrošov u Náchoda

Datum otevření: 30.9.1921

Výška ochozu: 15 metrů

Foto: Martin Píža

Dobrošov patří k tradičním turistickým místům daleko přesahujícím hranice Královéhradeckého kraje. Svůj podíl na tom má nejen okolní pohraniční opevnění z let 1935 - 1938, které zde patří k vůbec nejzachovalejším v republice, ale i oblíbená turistická chata s rozhlednou. Samotný vrch je pak znám jako místo s jedním z nejlrozsáhlejších výhledů (někdy se hovoří o čtvrtině Čech, kterou lze odtud spatřit). I proto zde existovaly rozhlednové aktivity již od počátků Klubu českých turistů. První chata zde stála již od roku 1895 a svým způsobem zde stojí dodnes, avšak ve velmi rozšířené podobě. Malá chata se šestimtrovou věží totiž brzy přestala návalům turistů stačit a její rozšíření bylo nezbytné. Po letech problémů s financemi bylo nakonec vše dotaženo do zdárného konce v roce 1923. Slavnostního otevření se měl zúčastnit i slavný místní rodák, po kterém chata dostala jméno - Alois Jirásek, ale starý pán byl v té době již bohužel v pozdním podzimu života, a tak se dostavit nemohl. Ostudu však spisovateli stavba nedělala. Jedná se o vskutku osobitou a působivou osmibokou stavbu, která se i díky dlouholeté rekonstrukci dochovala do dnešních let v blyštivé podobě. Poslední fáze rekonstrukce byla dokončena v roce 2002 a od té doby je celý objekt trvale znovuzpřístupněn.

Výhled: Rozhlednový obzor

Otevírací doba: celoročně denně mimo Po; listopad až duben Út - Čt 12-18, Pá 12-22, So 10-22, Ne 10-18; květen až říjen Po - Čt 10-20, Pá 12-22, So 10-22, Ne 10-19

Popis cesty: Auto - až k rozhledně je možné dojet autem. Vydejte se z centra Náchoda po místní komunikaci přes obce Lípí a Jizbice až do obce Dobrošov, kde podle cedule zabočte doleva a doražte až k chatě. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Náchodě. Odtud až k rozhledně vede červeně značená turistická trasa. Její celková délka je 3,5 kilometru.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Kde se také píše o Dobrošově

http://www.volny.cz/kctnachod/dobrosov.htm

http://rozhledny.webzdarma.cz/dobrosov.htm

http://www.mavlast.cz/top-turisticke-cile.rozhledna-dobrosov---jiraskova-chata

http://www.afreetime.com/index.php?pgdb=459&c=195

http://rozhledny.infocesko.cz/content/kladske-pomezi-technicke-zajimavosti-rozhledna-dobrosov-u-nachoda.aspx

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku