Velký chlum u Děčína

Datum otevření: 18.5.1930

Výška ochozu: 16 metrů

Foto: Martin Chroust

Poté, co roku 1915 pjiž poněkolikáté skonala rozhledna na Malém chlumu (putování za jejími osudy zde), došla představitelům místního horského spolku trpělivost. Rozhodli se tedy Malý chlum opustit a postavit novou, tentokrát už zděnou rozhlednu na protějším Velkém chlumu. Z dnešního pohledu jim můžeme zazlívat snad jen to, že pro stavbu nevybrali nejvyšší vrchol kopce, neboť tím se stal výhled z rozhledny východním směrem navždy passé. Slavnostního otevření se klasicky vypadající zděná rozhledna dočkala 18. května 1930 a až do počátku 2. světové války bez problémů fungovala spolu s níže umístěnou a již dříve postavenou restaurací. Restaurace však za války zanikla a rozhledna upadla do zapomnění. Jedinými subjekty, které se o ni zajímaly, byly telekomunikace, které na horní ochoz rozhledny umístily vysilací techniku. Turistům zůstal jen nižší ochoz, ze kterého však byl už tehdy výhled velmi sporý (dnes již není žádný). Tento stav vydržel až do poloviny 90. let, kdy celá rozhledna prošla rekonstrukcí. Vysílací technika zmizela a návštěvníci rozhledny se konečně mohli vrátit i na hornjí ochoz, který nabízí krásný pohled především do labského údolí.

Výhled: Rozhlednový obzor

Otevírací doba: rozhledna je volně přístupná

Popis cesty: Auto - ze silnice č. II/262 z Děčína do Benešova nad Ploučnicí po vjezdu do obce Březiny odbočte doprava na Bechlejovice. Po přejezdu přes řeku Ploučnici pokračujte okolo vlakové zastávky rovně do osady Horní Chlum. V Horním Chlumu u turistického ukazatele nechte auto a vydejte se po červené jeden kilometr k rozhledně. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Březinách. Popis cesty je stejný jako v případě auta - nejprve po asfaltce do Horního Chlumu, poté po červené. Celková délka trasy je 3,5 kilometru.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Kde se také píše o Velkém chlumu

http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/velky-chlum-u-decina/

http://rozhledny.webzdarma.cz/vchlum.htm

http://cs.tixik.com/rozhledna-velky-chlum-2361925.htm

http://rozhledny.infocesko.cz/content/ceske-svycarsko-sluknovsko-technicke-zajimavosti-rozhledna-velky-chlum-u-decina.aspx

http://rozhledny-cr.wz.cz/velchlum.html

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku