Chlum u Chanovic

Datum otevření: 6.8.2010

Výška ochozu: 25 metrů

Foto: Jiří Rod

Rozhleden, které stojí na kopci s názvem Chlum, je u nás hned několik. Málokterá z nich se však rodila tak těžce jako právě rozhledna na Chlumu u Chanovic. Je to jedna z těch rozhleden, které jsou produktem nezměrného lidského úsilí a dlouholeté touhy jít za svým cílem. První vážnější úvahy o stavbě rozhledny se objevily již na počátku 21. století v době největšího rozhlednového boomu a vypadalo to, že postavení rozhledny budou standardní záležitostí 2-3 let. Občasnému sdružení Panorama, které bylo tehdy hlavním iniciatorem stavby se však nedařilo získat dostatek prostředků, a tak po několika letech marné snahy přešel projekt do rukou obce Chanovice. Ta se jako jeden z mála stavitelů dnešních rozhleden obešela bez dotace EU - dotaci sice získala, ale pouze od KÚ Plzeňského kraje a jednalo se o částku, která nedosáhla ani třetiny rozpočtu. Naopak takřka polovinu jeho výše uhradila obec sama a zbytek šel z kapes nadšených přispěvovatelů. Díky tomu se mohla stavba v roce 2008 rozběhnout a kamenná rozhledna pomalu nabírala na výši. Přesto ještě na počátku roku 2010 přišel v problém v podobě chybějících financí a především díky tomuto faktu byla stavba dokončena o něco později oproti plánu a především s ne úplně organickou nástavbou (z mého pohledu se jedná o jen trochu vzhlednější podobu šumavského Javorníku). I přes všechny potíže a možná ne úplně dokonalý vzhled, jak si před lety iniciátoři představovali, byla stavba věže v létě 2010 dovedena do úspěšného konce a 6. srpna i přes nepříjemné počasí s vysokou účastí obyvatelstva otevřena.

Výhled: kruhový; S - přírodní park Pod Štedrým, Brdy s Třemšínem, V - Chanovice, rozhledna Záboří, vrchy okolo Povltaví, J - panorama Šumavy, Kleť, Z - Klatovsko, Koráb, Český les s Čerchovem

Otevírací doba: prozatimní - v srpnu denně 10-16, v září o víkendech 10-16, dále po dohodě na OÚ Chanovice (tel. 376 514 353)

Popis cesty: Auto - ze silnice č. II/188 z Horažďovic do Nepomuku odbočte v obci Defurovy Lažany doprava po silnici III. třídy na Chanovice, kam dorazíte po dvou kilometrech. V obci v centru nechte na vhodném místě auto a vydejte se na západ po naučné stezce Chanovice dle cedulí směrem k rozhledně. Dorazíte k ní po necelém kilometru. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Kasejovicích. K rozhledně odtud nevede žádná značená trasa, a tak je nutné jít po místních silničkách. Přímo od nádraží se vydejte na jih po silničce na Hradiště a odtud dále přes Bezděkov až do Chanovic. Odtud k rozhledně po již zmíněné naučné stezce. Celková délka trasy je 9,5 kilometru.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Vstupenka z rozhledny

Kde se také píše o Chlumu u Chanovic

http://rozhledny.webzdarma.cz/chanovice.htm

http://www.kudyznudy.cz/cs/aktivity/2010-08-05-1334-pesi-turistika-chanovice.html

http://klatovsky.denik.cz/zpravy_region/nova-rozhledna-nabizi-vyhledy-na-sumavu-i-brdy.html

http://rozhledny.infocesko.cz/content/sumava-technicke-zajimavosti-rozhledna-chlum.aspx

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku