Zlatý vyhlídka u Jánských Lázní

Datum otevření: prosinec 2008

Výška ochozu: 18 metrů

Foto: Petr Kapoun

Ač přídomek "Dobře utajená rozhledna" nese věž nad Březovou nad Svitavou, zasloužila by si jí spíš tato ocelová věž nad Jánskými Lázněmi. Takřka celý rok od dokončení o ní široká rozhlednová veřejnost kromě náhodných objevitelů, kteří "prostě šli okolo" nevěděla. Na internet první informace pronikly teprve na podzim 2009, a rozhledna je přitom dokončena již od prosince 2008. Celkem 22,6 metru vysoká rozhledna je součástí budovy apartmánů Zlatá vyhlídka. Kolaudace celé budovy byla podmíněna právě dostavbou rozhledny, protože celá stavba jena půdorysu původní Zlaté vyhlídky (kde stávala malá kamenná rozhledna na přelomu 19. a 20. století) a z historického hlediska musel být půdorys a víceméně ráz celé budovy zachován. Rozhledna nebyla oficiálně zpřístupněna veřejnosti a výstup je na vlastní nebezpečí (jak upozorňuje cedulka), ale téměř každý, kdo jde okolo, si nahoru pochopitelně vyšlape. Návštěvníci mohou za výstup přispět do kasičky (jak je často zvykem např. v Německu). Z vybraných příspěvků již bylo vyroveno razítko a mohou se platit drobné opravy. Za informace děkuji Janě Vozárové z developerské společnosti Vyhlídka, s.r.o., která celý objekt vystavěla.

Výhled: kruhový; S - masiv Černé hory, V - Janská hora, jižní okraj Krkonoš, Broumovsko, J - Podkrkonoší až k Labské nížině, Z - Vrchlabské Podkrkonoší, Žalý

Otevírací doba: rozhledna je volně přístupná

Popis cesty: Auto - na silnici č. II/297 z Jánských Lázní do Černého dolu nechte auto po dvou kilometrech u Hoffmanovy boudy. Po žluté značce pak dorazíte po půl kilometru k Zlaté vyhlídce. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je ve Svobodě nad Úpou. Odtud vede až k rozhledně žlutě značená turistická trasa. Její celková délka je 4,5 kilometru.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Kde se také píše o Zlaté vyhlídce

http://www.zlata-vyhlidka.cz/

http://rozhledny.webzdarma.cz/zlata.htm

http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/nejvyssi-ceske-hory-maji-dalsi-rozhlednu20091102.html

http://www.krkonose-apartmany.cz/

http://www.sreality.cz/developer_detail.php?id=5300

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku