Vlková u Kamenice

Rok postavení: 1883

Výška ochozu: 11 metrů

Foto: Martin Chroust

Rozhledny mají rozličná prvenství a jedno z těch nejpozoruhodnějších náleží rozhledně na Vlkové. Lze ji nazvat nejnedobytnější či nejnepřístupnější českou rozhlednou. Nejen že samotný objekt je turistům uzavřen, ale nelze se mu samotnému přiblížit blíže než na půl kilometru. Proč tomu tak je? Čtěte dále. Historie objektů na Vlkové je nesmazatelně spjata s postavou (nejen) místní významné pistavy barona Ringhoffera, který zde nechal zřídit první stavby patrně v 60. letech 19. století. Jednalo se o stavby spojené s initenzivní loveckou činností - altán, chatku a přístřešek pro koně. Dnes se stavba dochovalo již jen jediná (po ostatních zde zůstaly zbytky základů) a tou je pavilon s 15 metrů vysokou vyhlídkovou věží. Primárním využitím stavby bylo místo kratochvíli pro návštěvníky loviště, nicméně již od počátků fungovala věž pavilonu jako rozhledna a bylo možné si od ní půjčit klíč v nedaleké hájovně. Situace v této podobě vydržela až do 2. světové války. Po ní si celou oboru s lákavou lovnou zvěří přivlastnili špičky politbyra a využívaly ho ke svým účelům (podrobnější informace z této doby naprosto chybí a jistě by bylo zajímavé v tomto prohledat staré komunistické archivy). Po změně režimu sice bylo možné se k objektu zase dostat, ale začal velmi rychle chátrat a na konci 90. let již byl v dezolátním stavu. Majitel, Lesy České republiky, však našel pronájemce, který stavbu na své náklady opravil. A jak to tedy vypadá na Vlkové dnes? Obora slouží ke stejnému účelu jako v počátcích, tedy účelu loveckému, a proto je přístup do ní přísně zapovězen. Pavilon s rozhlednou na Vlkové občasně slouží jako místo ke krátkodobému pobytu lovců, ale dle slov pronájemce je většinu roku prázdný a využití nemá žádné. Velká škoda pro takové místo, které je prostě pro milovníky výhledu špatně situováno...Výhled z ní alespoň částečně kompenzuje nová železná rozhledna na východním svahu Vlkové.

Výhled: Rozhlednový obzor

Otevírací doba: rozhledna i obora trvale uzavřena. Zcela mimořádně lze jednou za dlouhou dobu výstup dohodnout prostřednictvím Klubu přátel rozhleden

Popis cesty: Auto - lze dojet až k bráně obory, vzdálené půl kilometru od rozhledny, kde cesta skončí a je nutné se vrátit. Ze silnice č. II/603 z Kamenice do Poříčí nad Sázavou v obci Ládví odbočit u Restaurace pod Vlkové doprava po modré značce. V obecní části Ládeves odbočit po asfaltce doprava do kopce a brzo dojedete k bráně. Nepokoušejte se ji přelézat, hrozí vám konflikt se zákonem. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je V Krhanicích. Odtud po místní komunikaci na SV až do obce Babice, kde narazíte na již zmíněnou modře značenou turiistickou trasu. Celková délka trasy je 10 kilometrů.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Kde se také píše o Vlkové

http://rozhledny.webzdarma.cz/vlkova.htm

http://rozhledny.ic.cz/web/rozhledny/Vlkova.htm

http://www.czecot.com/cz/turisticky-objekt/4200_vlkova-chata-a-rozhledna-kamenice

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku