Vlčí hora u Krásné Lípy

Datum otevření: 19.5.1889

Výška ochozu: 16 metrů

Foto: Martin Chroust

Rozhledna na Vlčí hoře je tradiční severočeskou vyhlídkovou stavbou, která byla postavena během období největší slávy rozhleden v 19. století. O její stavbu se postaral turistický spolek v Krásné Lípě, jeden z nejstarších svého druhu v této oblasti. V době svého otevření, v roce 1889, vypadala rozhledna poněkud jinak než dnes. Rozhledna nebyla zastřešena a díky cimbuří na ochozu připomínala klasickou hradní věž. K zastřešení a zasklení došlo až na počátku 20. století, kdy také rozhledna spolu s přilehlou boudou zažívala období největší slávy. Obvyklou změnu přinesla 2. světová válka, po níž se navíc rozhledně dostalo "pocty", že se stala hláskou československé armády. Když armáda na konci 50. let opustila, počal velmi rychle chátrat a o jeho záchranu se postarali manželé Jandovi, kteří provedli nezbytné úpravy a objekt od konce 60. let zpřístupnili turistům. Ještě ze svého dětství si pamatuji vývěsku na náměstí Krásné Lípě, kde byly uvedeny víkendy, ve které je rozhledna otevřena. Manželé Jandovi provozovali rozhlednu až do poloviny 90. let, kdy i díky pokročilému věku už údržbu rozhledny nezvládali a turistická veřejnost navíc volala po častějších otevřeních rozhledny. Celý objekt bývalé chaty (která se však již nikdy otevření nedočkala) s rozhlednou odkoupilo město Krásná Lípa a na konci 90. let kompletně zrekonsturovalo. Rozhlednu dnes provozuje KČT Krásná Lípa a od svého znovuotevření v květnu 1999 (na 110. výročí rozhledny) je opět Vlčí hora žhnoucím turistickým magnetem Šluknovského výběžku,

Výhled: Rozhlednový obzor

Otevírací doba: říjen - duben o víkendech 9 - 15.30, květen - září denně 9 - 17. Pro větší skupiny i jindy po dohodě na tel. 412 334 911, příp. mobil 602 642 350 (Vladislav Coller - obsluha rozhledny)

Popis cesty: Auto - Ze silnice č. II/265 z Krásné Lípy do Velkého Šenova dojeďte do místní části Vlčí Hora. Zde u stejnojmenné čajovny nechte na parkovišti auto. Z parkoviště vede až na vrchol červeně značená turistická trasa. Její délka je 1,5 kilometru. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Panském. Odtud vede až na vrchol žlutě značená turistická trasa, jejíž délka je 1,5 kilometru.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Vstupenka z rozhledny

Kde se také píše o Vlčí hoře

http://www.kct-krasnalipa.cz/index_soubory/Page683.htm

http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/vlci-hora-u-krasne-lipy/

http://www.ceskosaske-svycarsko.cz/turisticke-zajimavosti/vlci-hora.html

http://rozhledny.webzdarma.cz/vlcovka.htm

http://cs.wikipedia.org/wiki/Vl%C4%8D%C3%AD_hora_(%C5%A0luknovsk%C3%A1_pahorkatina)

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku