Vartovna u Seninky

Datum otevření: 17.11.2009

Výška ochozu: 35 metrů

Foto: Helena Holubářová

Pokaždé při pohledu na tuto rozhlednu mám chuť zatleskat. Rozhledna (architekt si jí pojmenoval Maruška) na Vartovně je hozenou rukavicí všem stavitelům rozhleden a drobný nástin budoucí české rozhlednové moderny. Že by už konečně končila doba jednoduchých a při zemi se držících projektu malých dřevěných rozhleden...? Plány na výstavbu věže na Vartovně se počaly rodit v hlavě bývalého starosty obce Seninka již v 90. letech, kdy jej i zařadil do územního plánu. Možnost realizace však přinesly až Operační programy EU, konkrétně Cíl 3 Přeshraniční spolupráce mezi Českou a Slovenskou republikou. V rámci projektu vyrostly dvě rozhledny - obě na kótách 651 m.n.m. Rozhledna na Slovenské straně (Tlstá hora u Dohňan) se otevření dočkala 17.10.2009. Česká rozhledna byla otevřena ve slavnostní den o měsíc později. Ani jednomu otevření však počasí bohužel nepřálo. Na Slovensku napadlo půl metrů sněhu a u nás i před předovědi meteorologů vládla mlha s viditelností 10 metrů a mrholením. Přesto se slavnostního otevření kromě několika významných hostů zůčastnily stovky lidí, převážně z okolních obcí.

Výhled: kruhový; S - Liptál, Ratiborský Grůň, Vsetínsko a valašskomeziříčsko, V - Seninka, Valašská Polanka, Javorníky s Velkým Javorníkem, J - hřebeny Vizovických vrchů s Doubravou a Bílých Karpat, Z - Slušovicko a Hornomoravský Úval

Otevírací doba: rozhledna je volně přístupná

Popis cesty: Auto - jeďte po silniči č. I/69 ze Vsetína do Vizovic a auto zaparkujte za obcí Liptál v části Lůžko, kde obbočuje doleva zelená značka. Po ní po 2,5 kilometrech dojdete k rozhledně. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je ve Valašské Polance. Odtud až na Vartovnu vede zeleně značená turistická trasa, která je dlouhá 6 kilometrů.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny (slavnostní otevření)

Kde se také píše o Vartovně

http://rozhledny.webzdarma.cz/vartovna.htm

http://seninka.cz/index.php?sekce=rozhledna_vartovna

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/z-nove-rozhledny-vartovna-na-vsetinsku-lze-dohlednout-i-na-tatry/408041

http://kromerizsky.denik.cz/zpravy_region/rozhledna-na-vartovne-meri--metru20091117-728c.html

http://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/vartovna-rozhledna

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku