Strážiště u Chomutova

Datum otevření: 12.12.1931

Výška ochozu: 17 metrů

Foto: Martin Chroust

Kopec Strážiště měl již od počátků zájmu o turistiku přirozený potenciál stát se oblíbeným místem vycházek chomutovských. Místo nepříliš vzdálené, nepříliš fyzicky náročné a přitom s pěkným výhledem, vždycky přirozeně láká kroky sportovně a romaticky založených občanů. Proto zde již v roce 1882 vyrostl malý dřevěný vyhlídkový gloriet, jehož podobu si dodnes můžeme prohlédnout v přízemí současného hotelu Partyzán. Dřevěná stavba zde vydržela přes 40 let a když dosloužila, byla jasné, že vrchol Strážiště nemůže zůstat dlouho prázdný. Gloriet byl nahrazen stavbou vpravdě důstojnou - honosným hotelem s 20 metrů vysokou rozhlednou. Stavba byla otevřena netypicky v zimním oddobí, prosinci 1931 a od té doby přes 70 let nepřetržitě sloužil jak návštěvníkům hotelu, tak osobám dychtícím po výhledu - během socialistické éry tedy pod názvem Partyzán, který se kupodivu mezi místními uchoval dodnes. Na počátku 21. století však nastaly prapodivné časy. Nový majitel, pan Donát, dával již od počátků najevo, že o rozhlednu jako vyhlídkový bod příliš nestojí a hodlal ochoz věže přestavět na luxusní apartmá. Než se však stačilo dát vše pořádně do pohybu, postihl 23. listopadu 2004 hotel obrovský požár, po němž stavba takřka celá lehla popelem (samotná rozhledna již nějakou dobu předtím nebyla přístupná). Rekonstrukce hotelu zejména kvůlki problémům s financováním trvala několik let. Hotel byl takřka kompletně přestavěn a i rozhledna dostala jinou podobu. Kdo však doufal, že nápad s luxusním apartmá zapadne, musel být bohužel zklamán. Po dokončení rekonstrukce na podzim 2010 nalezneme na vrcholu věže místo ochozu apartmá o třech podlažích (koupelna, obývací pokoj a ložnice), přístupné pouze těm, kteří si jen objednají. A cena? 250 za noc. Jen si symbol Kč vyměňte za Euro.....Jak z této informace, tak z osobní návštěvy je jasné, že od dob, kdy bylo Strážiště místem vycházek pro běžné občany, se mnohé změnilo...Klientelu bývalého hotelu Partyzán dnes hledejme poněkud jinde.

Výhled: polokruhový; S - výrazně omezen stromy, Medvědí skála, Jedlová, V - Jirkov, České středohoří, Říp, J - Chomutov, Podkrušnohorská pánev, Z - výrazně omezen stromy, část hřebene Krušných hor, elektrárny Tušimice a Prunéřov

Otevírací doba: rozhledna je běžne nepřístupná, pouze po objednání celého apartmánu v ceně 250 Euro za noc

Popis cesty: Auto - až k rozhledně je možné dojet autem. Ze silnice III. třídy z Chomutova do Blatna odbočte půl kilometru po výjezdu z Chomutova dle odbočky doprava a po kilometru a půl dojedete až k objektu. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je Chomutov město. Přímo od nádraží nevede turistická značená trasa, je nutné dojít po Březenecké ulici až na konec sídliště, kde narazíte na červeně značenou turistickou trasu. Odtud až k rozcestí pod Strážiště, odkud vás na samotný vrchol dovede žlutě značená turistická trasa. Celková délka trasy je 3,5 kilometru (je však možno si ji libovolně zkrátit mnohými lesními cestičkami přímo na vrchol Strážiště).

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Kde se také píše o Strážišti

http://www.krusnohorsky.cz/view.php?cisloclanku=2010072801

http://rozhledny.webzdarma.cz/straziste.htm

http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/straziste-u-chomutova/

http://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/rozhledna-straziste-u-chomutova

http://rozhledny.kohl.cz/rozhledna-straziste-u-chomutova

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku