Špičák u České Lípy

Datum otevření: 10.5.1885

Výška ochozu: 14 metrů

Foto: Petr Kapoun

Případ rozhledny na Špičáku je příběhem o tom, kterak se stát ostudou města snadno a rychle. Členové zdejšího horského spolku, který byl vůbec prvním na našem území, mohli na počátku 80. let 19. století, že jejich dílo se z pýchy města stane nejprve jeho noční můrou a posléze objektem, o kterém se jakoby neví.....Nicméně před více než 130 lety bylo všechno jinak. V roce 1877 vzniklý spolek byl jistě sdružením lidí novátorských. Rozhlednové nadšení bylo tehdy teprve v kolébce, a tak stavba rozhledny přístupné široké veřejnosti byla stále ještě věcí nevídanou. Stavba historizující věže probíhala v letech 1884 - 1885 a dílo bylo završeno 10. května 1885. Přestože v následujících letech se stala rozhledna tečem útoků žhářských i přírodních (bouře a vichřice), vždy byla o to fortelněji opravena. Až do 2. světové války byla jednoznačně chloubou a jakýmsi majákem České Lípy, už jen proto, že každý od severu přijíždějící nemohl její charakteristickou siluetu minout. Po válce a odsunem původního obyvatelstva se však na rozhlednu zapomnělo a ta se začala proměňovat v objekt, který se vzhledem nezadal s hradní zříceninou. V polovině 90. let zbyly již pouze holé zdi, schodiště se zřítilo. Během roku 1997 však přišel zdánlivý zázrak. Rozhlednu za pár korun odkoupil soukromý investor, který rozhlednu velmi vkusně opravil. Velmi rychle však začaly na jejím ochozu přibývat již méně vkusné vysílací technologie. Přesto byla přibližně 5 let rozhledna párkrát do roka při předem oznámených dnech otevřených dveří přístupná. Od počátku 21. století však byl ochoz trvale uzavřen a rozhledna ověšena železnou konstrukcí s dalšími vysílači, přes které původní zdivo takřka již není viditelné. Oficiální důvod uzavření byl, že návštěvníci se nechovali ohleduplně k instalované technologii, ale jasné, že jde o pouhou výmluvu. Majitel zkrátka chtěl z prostorů věže "vytřískat" co nejvíce z pronájmu za technologie, že přes ně již běžný a bezpečný přístup není možný. Jediné východisko do budoucna? Snad jen čekat na technologický pokrok a dobu, kdy již tolik vysílačů nebude potřeba a rozhledna bude moci opět sloužit původnímu účelu. Na iniciativu města, které se již s nepřístupností rozhledny smířilo, se v žádném případě spoléhat nedá.

Výhled: kruhový; S - Lužické hory s Jedlovou, Klíčem, Luží, Šluknovská pahorkatina, V - východní část Lužických hor, Ještědský hřbet, Ralsko, Jizerské hory, J - Česká Lípa, Máchův kraj, Český ráj, Z - České středohoří, Děčínský Sněžník, Krušné hory

Otevírací doba: rozhledna dlouhodobě uzavřena

Popis cesty: Auto - ze silnice č. I/9 z Nového Boru odbočíme hned za vjezdem do České Lípy u čerpací stanice Shell doleva v místě, kde odbočuje i modrá značka. Té se pak budeme držet a autem dojedeme až pod kopec, kam to bude možné. Zbylý půlkilometr dojdeme po modré pěšky. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je Česká Lípa střelnice. Odtud vede až k rozhledně modře značená turistická trasa. Její celková délka je 3 kilometry.

Mapa

Kde se také píše o Špičáku

http://rozhledny.webzdarma.cz/spicak.htm

http://www.atlasceska.cz/liberecky-kraj/rozhledna-na-spicaku-u-ceske-lipy/

http://jesterky.orion91.cz/view.php?nazevclanku=&cisloclanku=2005062021

http://www.oblast.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=114664

http://turistika.mucl.cz/tipy-na-vylet/pesi/?misto=spicak

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku