Skuhrov u Rychnova nad Kvěžnou

Datum otevření: srpen 2011

Výška ochozu: 8 metrů

Foto: Mirka Schärfnerová

O rozhlednách postavených v letech nedávných lze pouze velmi vzácně hovořit jako o zapomenutých. Rozhledna tyčící se na hradních zříceninách nad obcí Skuhrov si však tento nepříliš pochvalný titul dobyla poměrně rychle. Snad za to může perifernost této oblasti žijící ve stínu Orlických hor, snad takřka nulová propagace rozhledna, která slouží jen jako ozdoba zdejšího hradu, snad to, že se jedná o jednu z prvních rozhleden "kopírek". Skuhrovská rozhledna byla totiž první rozhlednou, která okopírovala vůbec nejžádanější dřevěný rozhlednový model - typ "Modrá". Místní podobu ospravedlňovali tím, že má svou podobou respektovat strážní význam původního hradu, ale těžko tím lze zastřít fakt, že zde byl jen s minimálními obměnami použit stejný projekt. Rozhledna je přibližně o dva roky mladší než její slovácký vzor - byla otevřena za deštivého listopadu roku 2001. Navštěvována je spíše náhodně turisty mířící za zříceninou hradu a primárně jako vyhlídkový bod snad pouze rozhlednovými nadšenci. Svůj podíl na tom má nepochybně i značně omezený výhled, přesto si skuhrovší své vyhlídky váží. Když se v roce 2011 její stav už natolik zhoršil, že ohrožoval bezpečnost návštěvníků, promptně starou konstrukci vyměnili za novou, takřka identickou, pouze o patro vyšší. Vše se událo během srpna 2011, a od té doby tak čeká na zřícenině hradu rozhledna s o něco lepším výhledem a doufejme, že i s delší životností.

Výhled: Rozhlednový obzor

Otevírací doba: rozhledna je volně přístupná

Popis cesty: Auto - do Skuhrova přijedete po silnici č. II/321 ze Solnice do Deštného. Auto nechte hned na začátku obce v místě, kde doleva k hradu nad obcí odbočuje cyklostezka. Po ní dojděte zbylých 200 metrů k rozhledně pěšky. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Solnici. Odtud vede až k rozhledně výše zmíněná cyklostezka 4241. Celková délka trasy je 6 kilometrů.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Kde se také píše o Skuhrovu

http://rozhledny.webzdarma.cz/skuhrov.htm

http://www.turistik.cz/cz/kraje/kralovehradecky-kraj/okres-rychnov-nad-kneznou/skuhrov-nad-belou/rozhledna-skuhrov-nad-belou/

http://www.atlasceska.cz/kralovehradecky-kraj/rozhledna-skuhrov-nad-belou/

http://www.hotel-pension.cz/tipy/Kralovehradecky_kraj/Skuhrov_nad_Belou/turistika/rozhledny/Skuhrov_nad_Blou.html

http://www.czecot.cz/turisticky-objekt/6391_skuhrov-nad-belou-zricenina-s-drevenou-rozhlednou

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku