Reportáž z návštěvy Strážnice - zaslal Antonín Kupsa

Rozhledna Strážnice u Liptaně zřejmě nepatří k těm nejvíce navštěvovaným. Je to dáno nejen její skromnou velikostí a konstrukcí, ale také tím, že se nachází v relativně odlehlém Osoblažském výběžku na severovýchodě naší republiky. Má však jednu velkou přednost a zřejmě je v tomto směru mezi rozhlednami jediná – až do obce Liptaň, u které je postavena, se můžete dostat jedinou úzkokolejnou dráhou, kterou provozují České dráhy. A pokud si vyberete vhodný termín v srpnu, budete mít štěstí a doveze vás do Liptaně historická parní lokomotiva!!!

Cesta k rozhledně trvá necelou hodinku a nebudete-li chvátat, zastavte se a ohlédněte se, pohled zpět stojí opravdu za to. Ten vám totiž rozhledna nenabídne.

Stavba rozhledny není okázalá, jde o skromnou dřevěnou konstrukci.

Spodní část rozhledny s nástupním schodištěm

Schodiště je pohodlné a turistům, trpící závratí, nabízí plné dřevěné (a hlavně neprůhledné) stupně.

Horní plošina je jednoduchá, bohužel nenabízí panoramatický výhled, což je další výraznou nevýhodou této rozhledny

Úhel výhledu z plošiny není ani 180°. Na východě je výhled zakryt poblíž stojícím stožárem mobilního operátora, na jihu i západě překrývají výhledy stromy. Ale ve směru na sever se vám otevře úchvatný pohled na města i vesničky na hranicích s Polskem. Jedním z nich je i kostelík ve Vysoké.

Teprve až budete sestupovat dolů, všimnete si malého zvonečku nad nástupním schodištěm. Zřejmě je tam proto, aby sezval všechny k tomu, aby si šli odpočinout ……

……..do hezky zakomponovaného místa k odpočinku.

Zpět na rozhraní Reportáží