Reportáž z návštěvy Pepře - zaslal Antonín Kupsa

Když se blížíte z dálky k vrchu Pepři u Jílového, jste nejdříve na rozpacích, který stožár je ten pravý. Ale zkušený „rozhlednář“ již brzy rozpozná výstupové schodiště a výhledovou plošinu…

… a tak jde již neomylně k tomu správnému objektu. Ten je skryt v nevysokém lesním porostu, ale přesto dostatečně viditelný

Tvar rozhledny se nevymyká standardní kovové konstrukci mobilního operátora, která je doplněna o výstupní schodiště a výhledovou plošinu. Nenápadnost konstrukce je ale mnohonásobně nahrazena tím, co umožňuje návštěvníkovi ze své vyhlídkové plošiny spatřit. Ale to zjistí až nahoře.

I zde příchozí znejistí, zda bude mít šanci se dostat na rozhlednu. Ale branka je otevřena a vyvěšený provozní řád starosty obce říká jasně, že rozhledna je volně přístupná. Samozřejmě nechybí další pravidla přístupu na rozhlednu, ale především upozornění, že výstup je možný jen na vlastní nebezpečí.

Spirálové schodiště je opatřeno schody s plnými stupni, na rozdíl od vlastní vyhlídkové plošiny, která je již tvořena „průhlednými“ rošty.

Horní výhledová plošina skýtá ideální panoramatický výhled, což je dáno skutečně ideální polohou rozhledny. Na všech stranách je opatřena i názornými tabulemi s označením pozorovaných objektů, i zde se již vandalové postarali o absenci výhledové tabule na jih.

Zpět na rozhraní Reportáží