Reportáž z návštěvy Bohdanky - zaslal Antonín Kupsa

Dne 14.5.2011 byla oficielně otevřena nejvyšší dřevěná rozhledna v České republice – rozhledna Bohdanka u obce Bohdaneč v okrese Kutná Hora. Oficielní proto, že pro návštěvníky byla již otevřena o velikonočních svátcích. Ačkoliv v době výstavby byla prezentována jako nejvyšší dřevěná rozhledna v Evropě (tedy alespoň ve Střední Evropě, pak toto prvenství nezískala díky tomu, že ve Vídni byla 19.8.2010 otevřena dřevěná vyhlídková věž BAHNORAMA s výškou 66m. Rozhlednu nestojí na vysokém kopci, ale kdo přijíždí do obce, nelze její mohutnou stavbu přehlédnout.

Rozhledna v plné kráse

Detailní průhled rozhlednou směrem vzhůru prozradí, že jde o bytelnou stavbu s dřevěným schodištěm, které nabízí i těm, kdo se bojí výšek (např. autor této reportáže), pohodlný a bezstarostný výstup.

Detail jednoho ze svorníků stavby

Detail patky

Také pohled na rozhlednu s bližší vzdálenosti ukazuje, že jde o velmi masivní konstrukci, která pro tak vysokou stavbu je nezbytná.

Vstup na rozhlednu je uzamykatelný, ale obávám se, že se určitě najde nějaký „taky návštěvník“, který se bude chtít dostat na rozhlednu za každou cenu.

První vyhlídková plošina ve výšce 22 m

Horní vyhlídková plošina ve výšce 42 m

Tatáž plošina z vnější strany

Informace o rozhledně, jejích investorech, sponzorech a technických údajích je umístěna stylově na dřevěném

Byť jde o nejvyšší dřevěnou stavbu a svou výškou 52 m patří mezi vysoké rozhledny vůbec, skýtá sice panoramatický pohled, ale pouze na blízké okolí. Ze vzdálených horizontů lze rozpoznat jen hora Blaník na jihozápad od rozhledny.

Zpět na rozhraní Reportáží