Po stopách času na Toppelbergu u Jiříkova

Následující příběh je věnován místu, na kterém stála dřevěná rozhledna, jejíž historie je nám z velké části utajena - Töppelberg u Jiříkova. Průzkum su uskutečnil 30. června, 13. července, 31. srpna, 1. září a a 27. října 2005.

Z rozhlednové kroniky:

"....dnes jsem si vyrazil na kole na Töppelberg u Jiříkova. Pozůstatky po rozhledně mě celkem zklamaly, ale ještě více mne rozezlilo to, že jsem si zapomněl foťák, budu tam tak muset znovu.....Opět jsem využil krásného červencového dne a namířil řidítka svého velocipédu k přechodu u Jiříkova. V lesíku zvaném Vyhlídka, kousek od něj jsem nalezl pozoruhodné zbytky po hostinci pana Josefa Neumanna, který se sem přestěhoval z Töppelbergu.....Poslední den prázdnin jsem se konečně dostal k mnohokrát odkládanému výjezdu na Töppelberg. Bohužel jsem odcházel s prázdnou. Hned po dojetí na vrchol (po vláčení se po zarostlém poli) jsem kousek od sebe zaslechl děsivé skřeky, které mne natolik znepokojily, že jsem se rozhodl kopec opustit a přijet sem zítra.....S příchodem školy jsem nabral odvahy a znovu zamířil na Töpelberg. Opět jsem dojel až na vrchol, uzamkl kolo, načež mě polilo horko. Pár desítek metrů od kola se opět ozval řev a za chvíli šustění listů. Tentokrát jsem se už zachoval jako chlap a počkal, co so objeví. Za chvilku z křoví vyběhl jakýsi mužík s paintballovou puškou a utíkal do neznáma. Za ním se hnali další a obsazovali pomalu celý vrchol (ani si mě moc nevšímali). Protože v takovéhle společnosti se klidný "vědecký" výzkum dělat rozhodně nedá, opět jsem jako schlíplý pes Töppelberg opustil.....Dnes, 27. října jsem využil jednoho z posledních pěkných dnů v roce a konečně znovu vyrazil na Töppelberg. S obrovskou úlevou jsem zjistil, že dnes se tu žádné paintballové orgie nekonají, a tak jsem v klidu mohl provést důkladný průzkum.

Přesná lokalizace místa: 50°58'46.61"N, 14°34'46.41"E

Repro pohlednice rozhledny, na konci 19. století (přesné datace zatím nejsou známy, brzy se mi je však možná podaří zjistit)

Pohled na Töppelberg od Vyhlídky

Trigas na místě, kde stávala dřevěná rozhledna

Pozůstatky po základech restaurace

Parková cesta, kterou lidé chodili na vrchol

Vzorně uklizené ohniště na vrcholu, které využivají místní paintballisté

Krásný podzimní výhled od úpatí Töppelbergu

Základy Neumannova Nového světa na kopci Vyhlídka, kam se pan Neumann roku 1900 přesunul

Dnes jsou však základy bývalé restaurace napěchovány smetím

Trosky připomínajicí zašlou slávu místa

Pozůstatky po cihlovém komínu

Ač se pro mne tato rozhledna stala prokletou, ještě nikdy jsem při pátrání po rozhlednách nezažil takové napětí jako při posledním výstupu na Töppelberg.

Zpět na rozhraní Po stopách času