Po stopách času na Strážném vrchu u Merboltic

Následující (speciální) příběh je věnován místu, které rozhlednový osud dlouho nepřál, ale zdá se, že se časy mění - Strážný vrch u Merboltic. Průzkum se uskutečnil 27. srpna 2005.

Z rozhlednové kroniky:

"....byl to krásný den, jako stvořený po putování za rozhledami. Navštívil jsem během něj několik současných i bývalých rozhleden a tou poslední byla právě věž na Strážném vrchu. K tomuto místu mám velice zvláštní vztah, protože roku 2001 jsem spolu s otcem prováděl vyměřovací práce pro stavbu nové rozhledny. Leč, osud rozhledně nepřál (viz nové informace v aktualitách). Nikdo jí nechtěl postavit, až obci vypršel termín pro uplatnění dotace. Když se konečně našla firma, která by rozhledna postavila, obec musela stavbu financovat ze svého. O těchto událostech jsem měl kusé informace z tisku. Nikdy by mne však nenapadlo, že rozhledna už se staví. Když jsem dorazil na strmý vrcholek Strážného vrchu, oněmel jsem. Kompletní základ rozhledny je již hotov, zbývá jen nasadit 8 metrů vysokou dřevěnou konstrukci. Pojdte se teď se mnou podívat po historii rozhlížení na Strážném vrchu od úsvitu minulého století až po současnost.

Přesná lokalizace místa: 50°41'13.79"N, 14°21'20.07"E

Původní kamenná rozhledna, kterou rozmetal roku 1963 blesk (foto a další info na www.merboltice.cz)

Pohled na vrcholek Strážného vrchu směrem od Havraního vrchu

Pohled na vrcholové skalisko v roce 2001

Trosky bývalé hospody na Strážném vrchu

Vyměřování pozemku pro novou rozhlednu - rok 2001

Nová cesta na vrchol, kterou vybudoval Jan Kneifl

Současný pohled na vrcholovou skalku

Trosky bývalé rozhledny se teď válejí těsně pod vrcholem

Celkový pohled na staveniště

Současný výhled ze Strážného vrchu směrem k Růžovskému vrchu

Události na Strážném vrchu se konečně daly do pohybu a vzniká zde jedna z našich nejzajímavjěších rozhleden. Doufejme, že se stavbu podaří dovést až do úspěného konce a rozhledna se zbaví nálepky "prokletá".

Zpět na rozhraní Po stopách času