Po stopách času na Siegmundově výšině v Liberci

Následující příběh je věnován místu, na kterém stála dřevěná rozhledna vystavěná majiteli místních továren - Siegmundova výšina v Liberci. Průzkum se uskutečnil 27. srpna 2005.

Z rozhlednové kroniky:

"....na konci srpna jsem se rozhodl uskutečnit pozoruhodnou výpravu po bývalých rozhlednách Liberecka. První rozhledna, pro kterou jsem se rozhodl, byla Siegmundova výšina. Od jejího hledání jsem se sliboval jen to nejhorší, protože jsem měl jen velmi kusé informace o jejím umístění. Věděl jsem jen, že stála nad křižovatkou kateřinské a frýdlantské silnice . Když jsem na inkriminované místo dorazil, nechal jsem se už jen vést svým rozhlednovým instinktem, který se naštěstí ukázal neomylným. Od křižovatky se musí jít kousek doprava podél zdi místního hostince. Asi po třiceti metrech odbočuje doleva mezi zahrádky sypaná cesta, která vás po 200 metrech dovede na vrchol stoupání k odbočce s nápisem ŠERM (viz foto). Hned po odbočení na vás po pravé straně číhají zbytky rozhledny. UPDATE: Tehdy jsem však ani netušil, že jsem se nechal zmást a objevil špatné místo - patrně základy jednoho z historických altánků. Po mailu od Roberta S., který mě na tuto skutečnost upozornil a zároveň lokalizoval skutečné umístění bývalé rozhledny, včetně fotografií, jsem se k opětovné návštěvě Siegmundovy výšiny dostal až 17. září 2009. Nicméně místo jsem nalezl úspěšně, a tak se s vámi můžu podělit tentokrát již o u zaručeně skutečné pozůstatky po rozhledně na Siegmundově výšině.

Přesná lokalizace místa: 50°47'30.684"N, 15°2'46.789"E

Repro pohlednice rozhledny, která tu stála do počátku 1. světové války

Sypaná cesta, kterou se dostanete téměř až k rozhledně

Celkový pohled na vrcholek Siegmundovy výšiny - základy rozhledny se nachází na malé skalce (omluvte horší fokvalitu fotografií, bylo velmi časné a pošmourné ráno)

Detail na kovový úchyt rozhledny

Detail na pozůstatky podezdívky rozhledny

Celkový pohled na kruhové základy rozhledny

Současný pohled ze Siegmundovy výšiny na Ještěd (foceno z cesty k rozhledně, vrchol je zarostlý)

Rozhledna na Siegmundově výšině určitě nepatřila mezi ty nejznámější a nejzajímavější. Přesto si zaslouží pozornost rozhlednových nadšenců, kteří by se možná jednou mohli postarat o její obnovení...

Zpět na rozhraní Po stopách času