Po stopách času na Růžovském vrchu

Následující příběh je věnován místu, kde se vyrostly hned tři rozhledny, přesto poslední zanikla již před 2. světovou válkou - Růžovskému vrchu. Průzkum se uskutečnil 15. července 2005.

Z rozhlednové kroniky:

"....v polovině července jsem s mým otcem uspořádali dvoudenní výpravu, která měla sloužit jako kondiční trénink před hřebenovkou Nízkých Tater. Brzkého rána jsme dojeli vlakem do Veselého pod Rabštejnem a zamířili směrem k našemu prvnímu cíli - Růžovskému vrchu. Během dvoudenní túry jsme se totiž rozhodli dobýt pět nejobávanějších kopců děčínského okresu - Růžovský vrch, Studenec, Jedlovou, Luž a Klíč. Asi po dvou hodinách cesty jsme vyšlápli na první cíl. Na Růžáku byly postaveny tři rozhledny, přesto žádné nebyl dopřán delší život. Poslední z nich byla pro zchátralost stržena v 30. letech 20. století.

Přesná lokalizace místa: 50°49'58.514"N, 14°19'49.588"E

Repro pohlednice třetí rozhledny na Růžovském vrchu

Pohled na majestátní horu

Celkový pohled na základy třetí rozhledny

Jeden ze čtyř zbytků po kovových kotvících lanech

Základy bývalé restaurace

Výhled z vrcholu na německé stolové hory

Výhled z úbočí na Grosser Winterberg s rozhlednou

Jak můžete sami vidět, po bývalé rozhledně toho zůstalo stále ještě dost. Byla by veliká škoda nechat toto místo opuštěné. Bohužel tomu asi tak zůstane navěky, protože Růžovský vrch se roku 2000 zcela nesmyslně stál součástí 1. zóny Národního parku České Švýcarsko, kde je zakázáno stavět nové stavby. Jaká škoda...Z Růžovského vrchu prý býval jeden z nejúchvatnějších výhledů v českých zemích.

Zpět na rozhraní Po stopách času