Po stopách času na Obrázku u Práchně

Z rozhlednové kroniky:

"....jako již poněkolikáté tyto prázdniny jsem se rozhodl vytáhnout ze zatuchlého sklepa své kolo a vyrazit na pouť za další bývalou rozhlednou. Opuštěné silničky Šluknovského výběžku mne přes Rybniště, Jedlovou, Kytlici a Polevsko dovedly až pod vrchol Obrázku nad silnicí z Polevska do Kamenického Šenova (odbočka doleva po modré značce). Vytlačil jsem kolo prudkou lesní cestou až na hřeben poeticky nazvaný "Na Hřebenu". Po něm jsem se vydal doprava a dojel až k telekomunikačnímu stožáru, za nímž 20 metrů doleva odbočuje nenápadná lesní cestička. Ta mě po 300 metrech dovedla až k vytouženému skalisku, na němž v letech 1891-1953 stála malá dřevěná rozhledna. Místo je to zapomenuté, ale kouzelné.

Přesná lokalizace místa: 50°46'33.60"N, 14°30'5.96"E

Unikátní pohlednice původní rozhledny na obrázku (sbírka Milana Jaroše)

Pohled na hřeben "Na Hřebenu" vrcholící místem s telekomunikačním stožárem

Pohled na vrcholové skalisko na němž stála rozhledna

Nejhmatatelnější pozůstatek po bývalé rozhledně - tyč bývalého zábradlí, které vedlo okolo rozhledny

Díra ve skále, v níž byla ukotvena podpěra rozhledny

Základy přilehlé restaurace

Telekomunikační stožár, 300 metrů severně od skaliska

Unikátní výhled z Obrázku, pro který jsem nasadil vlastní život. Je totiž focen ze stromu, na který jsem s vypětím sil vylezl. Ze samotného skaliska totiž žádný výhled není. Toto je pohled k České Lípě.

Druhý výhled, tentokrát k Novému Boru, v pozadí Ještěd

Pátrání po rozhledně na Obrázku bylo určitě zatím nejzajímavější, které jsem zatím podstoupil. Přineslo mi nejvíc dobrodružství, které člověk od takové akce čeká. Navštěvujte proto také tato místa, potřebují to...

Zpět na rozhraní Po stopách času