Po stopách času na Scheibenwarte u Mistrovic

Následující příběh je věnován bývalé rozhledna na vrchu Scheibenwarte u Mistrovic, která svou cestu začala jako ozdoba výstavy v Děčíně, aby se po jejím skončení přestěhovala na bezejmenný vrch ležící mezi obcemi Mistrovice a Nový Oldřichov nedaleko Kamenického Šenova. Tato oblast byla na přelomu 19. a 20. století rozhlednám zaslíbená a na pouhých 10 km čtveřečních stály rozhledny hned tři. Mistrovická věž nazvaná Scheibenwarte byla ozdobou okolí v letech 1903 - 1907. Jak to na místa zašlé slávy vypadá dnes? Průzkum se uskutečnil 16. srpna 2009.

Z rozhlednové kroniky:

"..., a tak mi tyto prázdniny konečně poskytly i možnost znovu začít objíždět opuštěná rozhlednová místa kraje. Na tento den jsem se vypravil do oblasti rozhlednám kdysi zaslíbené - Kamenickošenovska. Nejprve jsem se zamířil přes Českou Kamenici a Huníkov lesní zkratkou (plnou komárů, much a skelného odpadu z nedalekých skláren) k Novému Oldřichova. Zkratka mě "vyklopila" na kraji Nového Oldřichova, přímo kousek od vrcholu kóty 520 m.n.m., na které stávala Scheibenwarte. Nechal jsem tedy vše své geografické intuici a zamířil na vrchol. Hledání pozůstatků rozhledny se pak proměnilo především na prodírání se houštinami, že já sem nevyrazil na podzim..."

Přesná lokalizace místa: 50°46'0.00"N, 14°26'0.00"V

Pohlednice ze sbírky Stanislava Kopeckého zobrazující rozhlednu v plné kráse a následně po zřícení v roce 1907

Pohled z Nového Oldřichova na kótu 520 m.n.m., kde stávala Scheibenwarte

Celkový pohled na poměrně plochý vrchol. Zarostlé základy rozhledny naleznete v křoviscích uprostřed fotografie

Nejvýraznější pozůstatek po bývalé rozhledně - patrně zbytky schodů vedoucí k rozhledně

Základy rozhledny jsou poměrně sporé a především extrémně zarostlé. Zájemcům doporučuji návštěvu především mimo vegetační období!

Z vrcholu je dnes výhled pouze jedním směrem - průsekem v lese vidíme mohutný Studenec

Návrší mezi Mistrovicemi a Novým Oldřichovem na vás dýchne klasickou atmosférou dávno zapomenutého místa, tak smutnou a přitom trochu hrdou. Kdysi v této oblasti na minimální rozloze stály tři rozhledny, dnes už zde najdeme nejvýše pozůstatky podobné těm nad Mistrovicemi. Dočká se alespoň jedna z nich někdy obnovy?

Zpět na rozhraní Po stopách času