Po stopách času na Grohmannově výšině u Šluknova

Následující příběh je věnován místu, které je dnes tak opuštěné jako málokterý vrchol, kde dříve stála rozhledna - Grohmannově výšině u Šluknova. Průzkum se uskutečnil 13. července 2005

Z rozhlednové kroniky:

"....Onoho dne jsem využil krásného počasí a rozhodl se vyrazit na cyklistickou pouť po již nestojících rozhlednách nejsevernější části naší republiky. Můj bicykl mě nejdříve dovezl přes Staré Křečany k opuštěnému Čítkovu Mlýnu, u něhož jsem v lese ukryl své kolo. Nad Čítkovým mlýnem se na levé straně od silnice na Šluknov zvedá vrcholek, který se nyní jmenuje U Divého muže. Na vrchol nevede žádná stezka, a proto jsem šel přímo nahoru krásným lesem. Po deseti minutách jsem dorazil k nádhernému skalisku, které bych tu nikdy nečekal. Toto je Grohmannova výšina, kde mezi léty 1886-1916 stávala jednoduchá dřevěná rozhledna, o níž se zasloužil místní radní Franz Grohmann, jenž tragicky zahynul ve věku pouhých 32 let.

Přesná lokalizace místa: 50°58'59.46"N, 14°27'26.55"E

Pohled na Grohmannovu výšinu od Šlukova

O tom, že místo není ještě zcela mrtvé svědčí toto ohniště, které po sobě zanechali místní trampové

Celkový pohled na vrcholové skalisko, na němž stála rozhledna

Nejcennější artefakt o rozhledně - pamětní deska, která byla vedle schodiště rozhledny vytesána pravděpodobně kolem roku 1910, připomínající osudová data Franze Grohmanna a lesníka Jense Protzeho. Datum úmrtí J. Protzeho zatím chybí. Doplní ho někdy někdo?

Zásek ve skalisku, v němž byl ukotven jeden ze základnách trámů rozhledny

Menší otvory ve skále sloužily pravděpodobně k ukotvení schodiště

Současný výhled z Grohmannovy výšiny směrem na nejvyšší kopec Šluknovského výběžku Hrazený

Pátrání na Grohmannově výšině mi přineslo jedno z mým největších rozhlednových překvapení. Od takového neznámého místa si člověk málokdy něco slibuje, ale nakonec to může skončit obrovskou radostí. Navštěvujte proto tato dávno zapomenutá místa. Věřte, že pocit objevení takové pamětní desky jako na Grohmannově výšině, je nepopsatelně krásný.

Zpět na rozhraní Po stopách času