Po stopách času na Vsáckém Cábu v Beskydech

Následující příběh lze označit za objevný. Vnáší totiž zcela nové světlo na rozhlednu, která byla nejprve považována za strženou, následně za zčásti zachovalou a nyní po pátráních a objevech dvou členů Klubu přátel rozhleden vnáším prostřednictvím této stránky definitivní rozřešení osudu historie rozhledny na Vsáckém Cábu.

Jak šel čas:

O rozhledně na Vsáckém Cábu se široká veřejnost poprvé dozvěděla z knihy Jana Nouzy Rozhledny Čech, Moravy a Slezska. V krátkém odstavečku jsme se mohli dočíst, že rozhledna byla postavena roku 1928 a po válce byla kvůli špatnému stavu stržena. Přiložena byla pohlednice, na které byla vyobrazena malá kamenná mohyla se zábradlím, označená za rozhlednu. O pár let později přišel Jan Nouza na svých stránkách v archeologickém pátrání po rozhlednách s fotografií Jaroslava Vavery (k nahlédnutí zde) s poměrně zachovalým torzem mohyly a překvapivým zjištěním, že rozhledny tedy nejspíš stržena tak úplně nebyla. Fotografie podobné těm od Jaroslava Vavery pořídil při své letošní návštěvě i Martin Špád, který mi je laskavě poskytl k uveřejnění, a já byl připraven je na těchto stánkách osamoceně uveřejnit. Na konci září 2009 však přišel s převratným zjištěním Martin Píža, který poskytl doposud neuveřějněné historické fotografie Vsáckého Cábu, které odhalují, že vedle kamenné mohyly stála o poznání vyšší, skutečná dřevěná rozhledna. S nejvyšší pravděpodobností byla právě ona tou stavbou, která byla po válce stržena, narozdíl od malé kamenné mohyly, která nikdy rozhlednou nebyla, pouze jakousi vyhlídkou. Jak to tedy na Cábu vypadalo přes 80 lety a dnes?

Přesná lokalizace místa: 49°22'20.34"N, 18°5'25.957"E

Unikátní fotografie od Martina Píži zobrazující lidi stojící na mohyle a vedle nich skutečnou dřevěnou rozhlednu

Celkový současný pohled na vrchol Vsáckého Cábu. Dále torzo mohyly, blíže patky dřevěné rozhledny

Dvě ze zachovalých patek bývalé rozhledny

Detailní pohled na jednu z patek

Současný stav torza kamenné mohyly

Na mohyle je stále patrná značka odbočky k vrcholu z dob první republiky

Ohledně Vsáckého Cábu se podařilo celkem nečekaně odhalit jeden z malých otazníčků české rozhlednové historie. Kolik nás takových překvapení ještě čeká? Doufám, že nejvíc, protože i díky nim se na bývalé rozhledny nezapomíná. Za poskytnuté fotografie velmi děkuji Martinům Pížovi a Špádovi

Zpět na rozhraní Po stopách času