Letná v Teplicích

Datum otevření: 4.7.1897

Výška ochozu: 25 metrů

Foto: Martin Špád

Když se na konci 19. století rozhodovalo, kde bude stát sídlo mocného teplického spolku, padla volba ihned na Letnou, na které stálo už tehdy více zajímavých staveb jako např. Škvárovník. Tady trochu odbočím a přidám zajímavost z vlastního pátrání. Když jsem Letnou navštívil poprvé, tak se mi stala taková komická věc. Spletl jsem si chátrající Škvárovník s Letnou! Prohlédl jsem si ho, vyfotil a zařadil mezi navštívené rozhledny. Asi až po týdnu po znovuprohlédnutí obrázků se současným stavem jsem zjistil, že jsem se spletl. Okolnosti mi pak další návštěvu dovolily až na sklonku roku 2001. Ale vraťme se do minulosti. Sídlo spolku s třicetimetrovou věží byla slavnostně otevřeno 4. července 1897. Potm objektu nastaly špatné časy. Restaurace neprosperovala, šlo to s ní z kopce. Na počátku 90. let 20. století byla zprivatizována novým majitelem částečně rozebrána s tím, že z ní udělá luxusní hotel. Po pár měsících však veškerý ruch utichl, a celý objekt se velmi rychle stal snad nejtragičtěji vypadající českou rozhlednu, doslova "ohlodanou na kost". V prvních letech nového tisíciletí však konečně přišel investor, který už nebyl jen klasickým privatizačním podvodníkem. Společnost Viamont celý objekt téměř v pohádkovém stylu opravila a udělala z něj školící středisko - nákladná rekonstrukce v řádu desítek milionů korun byla dokončena v roce 2008. Na návštěvníky rozhledny se však nezapomnělo - po zazvonění a zaplacení 30 korun (dostanete za ně žlutý rozhlednový pohled a tenkou brožurku) jste vpuštěni na věž. Doufejme, že minimálně tento stav vydrží a neobvyklý pohled na Teplice a České středohoří zůstane milovníkům výhledu zachován. Na závěr snad jen dodám, že mé osobní prokletí Škvárovník také vstává z popela - při návštěvě Letné 30.9.2009 už měl novou střechu.

Výhled: Rozhlednový obzor

Otevírací doba: není, ale po zazvonění vás obsluha (která by měla být přítomna každý den v tradiční pracovní době). na věž za poplatek pustí. Nejlépe však návštěvu domluvit na tel. 602 566 587

Popis cesty: Auto - až k rozhledně je možné dojet autem. Vzhledem k umístění rozhledny v centru města by slovní popis byl velice krkolomný a dlouhý. Navíc existuje několik možností, jednu z nich nabízím na mapě. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Teplicích. Odtud vede nejprve k Hadím lázním červeně značená turistická trasa a následně červenobíle značený okruh k Teplicemi (orientace podle směrovek) až na Letnou. Celková délka trasy je 2 kilometry.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Kde se také píše o Letné

http://www.viamont.cz/via/via_vzdelani.htm

http://rozhledny.webzdarma.cz/letna.htm

http://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/hrad-skvarovnik-a-rozhledna-straz-fjosefa-v-teplicich

http://www.hrady.cz/?OID=3323

http://www.atlasceska.cz/ustecky-kraj/rozhledna-letna-v-teplicich/

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku