Kozákov u Semil

Datum otevření: 22.4.1995

Výška ochozu: 24 metrů

Foto: Martin Chroust

Ještědsko-kozákovský hřbet významým geomorfologickým útvarem severovýchodních Čech. Nejvyšší bod jeho kozákovské části byl tedy logicky již od počátků zájmů o turistické využívání krajiny vyhledávaným cílem. Rozhledna mu paradoxně dlouhá léta chyběla. Pokusů o její výstavbu bylo mnoho, především za první republiky, kdy byl vrchol s Riegerovou chatou jednou z posledních českých výsp, od kterého severněji již dominovaly německé sudetské spolky. Po letech neúspěšných pokusů o čistě monofunkční rozhlednu nakonec s výstavbou pomohla armáda, pro kterou měl jíž dlouhá léta Kozákov svůj význam. V polovině 90. let došlo mezi KČT, kterému patří přilehlá chata, a armádou k dohodě, že dojde k výstabě vojenské spojovací věže, která s sebou ponese i vybudování ochozu pro turisty přesně v polovině své výšky. Projekt se podařilo dotáhnout do konce již v závěru roku 1994 a od jara roku následujícího slouží návštěvníkům bez problémů. Ti si tak mohou za jasných dnů vykonávat mimořádný rozhled, v jižním směru až leteckých parametrů. Mohu snad jen dodat, že rozhledna na tak významném vrcholu by si možná zasloužila o něco delší a rozsáhlejší otevírací dobu především v létě.

Výhled: Rozhlednový obzor

Otevírací doba: duben, říjen, listopad o víkendech 10-16, květen a září Út-Pá 10-16, o víkendech 9-17, červen až srpen denně 9-17. Jindy po předchozí dohodě na tel. 724 096 226

Popis cesty: Auto - je možné dojet až k rozhledně. Ze silnice č. II/292 ze Železného Brodu do Semil odbočte v obci Pelechov dle odbočky doprava po místní komunikaci, která vás po 6 kilometrech přes obec Záhoří dovede až na vrchol. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Semilech. Odtud vede až k rozhledně zeleně značená turistická trasa. Její celková délka je 5,5 kilometrů. Podobně daleko je to i z nádraží v Železném Brodu.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Vstupenka z rozhledny

Kde se také píše o Kozákovu

http://kozakov.cz/riegrovachata.html

http://rozhledny.webzdarma.cz/kozakov.htm

http://www.interregion.cz/turistika/vyhlidky_rozhledny/kozakov/kozakov.htm

http://www.turistika.cz/tipy-na-vylet/show/rozhledna-kozakov.html

http://www.liberecky-kraj.cz/dr-cs/rozhledny-a-vyhlidky/cesky-raj/rozhledna-kozakov.htmll

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku