Kopanina u Malé Skály

Datum otevření: 3.6.1894

Výška ochozu: 18 metrů

Foto: Martin Chroust

Ještědsko-kozákovský hřbet je horské pásmo, pro které jsou rozhledny tradičním prvkem. Kopanina je významným a posledním výrazným vrchoem ještědské části tohoto pásma, a tak i ona přirozeně lákala stavitele rozhleden. S projektem na její výstavvbu přišel roku 1892 turnovský odbor KČT, který byl jednou z nejsevernějších výsp této organizace. Vše šlo poměrně rychle a již o rok později byl položen základní kámen poměrně klasické válcové konstrukce. Stavba byla zdárně zakončena v červnu 1894 a uvedená do provozu s velkou slávou a výrazným národnostním cítěním. Za zmínku jistě stojí, že v této době byla rozhledna podobně jako třeba rozhledna na Vlčí hoře nezastřešená a zakončená cimbuřím. K úpravám, které vrcholek věže přivedly k současné podobě došlo v letech 1912 a 1936 a rozhledna byla tímto uchráněna zejména proti rozmarům počasí, které umí být v této oblasti velmi vrtošivé. O rozhlednu jako o jednu z mála bylo pečlivě dbáno po celou dobu její existence, a byla tak zproštěna rokům chátrání či uzavření. I dnes ji na vrcholu Kopaniny nalezneme ve vynikajícím stavu, s příjemnými otevíracími okny, které umožní v parných horkých dnech profukování větříku ochozem. Jen si předtím nesmíte zapomenout půjčit klíče v domku pod kopcem - rozhledna na Kopanině je totiž jednou z posledních, která funguje tímto tradičním prvorepublikovým způsobem.

Výhled: Rozhlednový obzor

Otevírací doba: celoročně denně (avšak v rozumnou dobu) po zapůjčení klíče oproti záloze 100 Kč v domku č.p. 2 (manželé Janků)

Popis cesty: Auto - ze silnice č. I/10 z Turnova do Železného Brodu odbočte v Malé Skále doleva směrem na Frýštejn. Tím projedete a kilometr za ním po pár serpentinách dorazíte od osady Kopanina. Zde u Myslivecké chaty nechte auto a kousek odtud si dle šipky půjčte klíč od rozhledny. Zbylý půlkilometr dojdete k rozhledně po zelené/modré značce pěšky. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je na Malé Skále. Odtud vede až k rozhledně zeleně značená turistická trasa. Její celková délka je 5 kilometrů.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Vstupenka z rozhledny

Kde se také píše o Kopanině

http://rozhledny.webzdarma.cz/kopanina.htm

http://www.interregion.cz/turistika/vyhlidky_rozhledny/kopanina/kopanina.htm

http://cestovani.idnes.cz/nejkrasnejsi-tura-v-cesku-k-cihlove-rozhledne-kopanina-pgr-/igcechy.asp?c=A080721_130921_igcechy_skr

http://www.liberecky-kraj.cz/dr-cs/rozhledny-a-vyhlidky/cesky-raj/rozhledna-kopanina.html

http://cestovani.impuls.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=121:rozhledna-kopanina&catid=37:stedni-echy&Itemid=55

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku