Klínovec u Jáchymova

Datum otevření: 3.8.1884

Výška ochozu: 14 metrů

Foto: Dana Voříšková

Rozhledny na našem území umístěné v nadmořských výškách nad 1000 metrů jsou u nás vzácností. Důvod je jasný - většina našich tisícovkoých pohoří je na temenech holých, a tak rozhleden zkrátka není potřeba. Klínovec jako nejvyšší vrchol Krušných hor je výjimkou. Přestože jeho svahy poskytují daleké výhledy, ze samotného vrcholu kruhový obzor v žádném případě nezískáte. Především proto právě zde vyrostla jedna z nejstarších rozhleden, jejichž stavba byla iniciována horským spolkem. Kamenná rozhledna, která v podstatě nahradila dříve zde stojící vyhlídkový gloriet, byla postavena z peněz, které především ze s sbírek získala jáchomovská sekce Krušnohorského spolku v letech 1883 - 1884. V dalších letech byl postaven v sousedství věže horský hotel, který se postupně rozůstal, až dominance věže na vrcholu klesala, aby po 2. světové válce se stavbou gigantického televizního vysílače úplně zmizela. Jak upadala dominance rozhledny, upadal i stav věže samotné. V posledné čtvrtině 20. století nebyla rozhledna vůbec udržována a postupně se dostala do tak dezolátního stavu, že klasická rekonstrukce již nebyla možná. Po letech tahanic a nepřístupnosti rozhledny získalo v roce 2010 konečně město Boží Dar (které celý objekt od soukromníků vykoupilo zpět) dotaci na opravu rozhledny, během níž bude rozhledny takřka komplet rozebrána a znovu sestavena. Doufejme, že se akce během průběhu zásadněji nezadrhne a budeme se moci z královny Krušných hor opět brzy rozhlédnout.

Výhled: kruhový; S - Loučná, Vejprty, německá část Krušných hor s Fichtelbergem a Bärensteinem, V - Krušné hory a Podkrušnohoří, České středohoří, Lužické hory, J - Doupovské hory, Karlovarsko, Slavkovský les, Český les, výjimečně Šumava, Z - Blatenský vrch, Plešivec, Háj, Smrčiny

Otevírací doba: rozhledna dlouhodobě uzavřena

Popis cesty: Auto - až k rozhledně je možné dojet autem. Ze silnice č. II/219 z Božího Daru do Loučné odbočte po 2,5 kilometrech dle odbočky doprava a asfaltka vás po dalších dvou kilometrech dovede až na vrchol. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Kovářské. Odtud vede až k rozhledně nejprve zeleně a následne červeně značená turistická trasa. Její celková délka je 8,5 kilometru.

Mapa

Kde se také píše o Klínovci

http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/klinovec-u-jachymova/

http://rozhledny.webzdarma.cz/klinovec.htm

http://www.tisicovky.cz/cs/hory/krusne-hory/klinovec-hlv86/

http://www.atlasceska.cz/karlovarsky-kraj/rozhledna-klinovec/

http://cestovani.kr-karlovarsky.cz/cz/pronavstevniky/Turistickecile/Rozhledny/Stranky/KlinovecvKrusnychhorach.aspx

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku