Jezerní slať u Kvildy

Rok postavení: 1997

Výška ochozu: 5 metrů

Foto: Pavel Rotrekl

Dřevěná konstrukce u rašeliniště Jezerní slať je pramáti tzv. rašeliništních rozhleden a možná i hlavním argumentem, proč tyto stavby považovat za rozhledny. Stačí si Jezerní slať "progůglit" a najdete o ní na internetu mnohem víc indicií než o řadě "nezpochybnitelných" rozhlednách. A jelikož jedním z hlavních bodů, jak definovat pojem rozhledna, je i věta, že rozhlednou je stavba "která je všeobecným povědomím jako rozhledna uznávaná", nelze v tomto případě pochybovat. Toto místo má pro rozhlížení již poměrně dlouhou tradici. První vyhlídková věž zde byla postavena už v roce 1974 a sloužila rovných 23 let. V roce 1997 již byla značně ztrouchnivělá, a tak byla nahrazena konstrukcí takřka identickou. Od té doby se věž stala poměrně tradičním výletním cílem na Šumavě a dle jejího vzoru v následujících letech vyrostlo hned několik podobných vyhlídek, z nichž některé kritérie pro rozhlednu splňují, některá nikoliv. O rozhlednu je Správnou NP Šumava vzorně pečováno, a tak doufejme, že se dožije ještě delšího věku než její předchůdkyně.

Výhled: polokruhový; S - částečně omezen stromy, část Jezerní slati, V - omezen stromy, J - část Jezerní slati, svah hory Lapka, Z - Jezerní slať, Březová hora, Sokol

Otevírací doba: celoročně (s výjimkou zimních měsíců) volně

Popis cesty: Auto - u silnice č. II/169 z Kvildy do Rejtšejna 200 metrů za odbočkou na Vimperk nechte na parkovišti auto a půlkilometr k rozhledně dojděte po značené naučné stezce. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Lipce. Je však vzdálena cca 15 kilometrů chůze, a tak je vhodnější se dopravit do Kvildy autobusem a zde na zmíněné parkoviště po silnici a následně po naučné stezce. Celková délka trasy je 2,5 kilometru.

Mapa

Kde se také píše o Jezerní slati

http://rozhledny.webzdarma.cz/jslat.htm

http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/jezerni-slat-u-kvildy/

http://rozhledny.kohl.cz/rozhledna-jezerni-slat-u-kvildy

http://www.nasehory.cz/vylet/sumava/churanov/rozhledna-jezerni-slat/

http://cs.tixik.com/rozhledna-jezerni-slat-2358853.htm

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku