Jarošovský kopec u Proseče

Datum otevření: 16.2.2002

Výška ochozu: 12 metrů

Foto: Martin Píža

Znal někdo z vás před rokem 2002 pojem Toulovcovy Maštale? Pochybuji....po roce 2002 se však tento pojem v souvislosti se stejně pojmenovaným občanským sdružením silně vryl do podvědomí rozhlednových nadšenců. Členům sdružení se povedl v našich podmínkách jedinečný projekt, kdy během tří let postavilo v kouzelném, avšak zapomenutém kraji Maštalí tři, konstrukčně rozdílné rozhledny. Podařilo se jim toho dosáhnout bez v současné době takřka nezbytné podpory Evropské unie, především díky příspěvkům členských obcí, které byly doplněny státní dotací. První ze tří rozhleden byla právě věž na jednom z nejvyšších bodů okolí, Jarošovském kopci. Tento vrch sice nepůsobí dominantně a nachází se v podstatě vedle silnice, ale po výstupu na ochoz poznáte, že se jednalo pouze o optický klam - rozhled z věže je za jasného počasí velmi daleký. Rozhledna, později nazvaná Toulovcova, funguje od února 2002 a přestože v dnešní době, velmi náročné na konstrukční originalitu, už by příliš neuspěla, jednalo se tehdy o jednu z mála dřevěných rozhleden v záplavě telekomunikačních věží. O tom, že rozhledny zcela změnily a zásadně proměnily návštěvnost kraje Toulovcových Maštalí, se snad není potřeba zmiňovat. Samotní členové sdružení se pak stali vzorem a častým terčem otázek, jak stavět v 21. století rozhledny a pokud se mne dnes někdo zeptá, jak a co musí udělat pro to, aby postavil rozhlednu, odkáži ho právě na toto sdružení.

Výhled: Rozhlednový obzor

Otevírací doba: duben a září o víkendech 10-16, květen a červen denně mimo Po 10-16, červenec a srpen denně mimo Po 10-17, jindy pro větší skupině po domluvě na tel. 732 642 146

Popis cesty: Auto - až k rozhledně je možné dojet autem. Ze silnice č. II/359 z Proseče do Litomyšli odbočte na kraji obce Budislav doleva po silnici III. třídy na Jarošov. Po jednom kilometru jízdy dojedete až k rozhledně. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je Krouně. Odtud se vydejte po červeně značené turistické trase do České Rybné. Odtud po silnici do Proseče, odkud k rozhledně buď po zmíněné silnici nebo libovolně krajem Toulovcových Maštalí. Celková délka trasy je minimálně 12 kilometrů (lépe je dopravit se do Proseče či Budislavi autobusem a následně pěšky).

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Vstupenka z rozhledny

Kde se také píše o Jarošovském kopci

http://www.mastale.cz/roz_toulovcova.htm

http://rozhledny.webzdarma.cz/jaros.htm

http://cs.wikipedia.org/wiki/Toulovcova_rozhledna

http://www.jedtesdetmi.cz/?goto=bodyz_d&sekce=8LGMZN7l&kat=22&id=1855

http://www.czecot.cz/turisticky-objekt/4173_toulovcova-rozhledna-jarosovsky-kopec

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku