Hrádek ve Varnsdorfu

Datum otevření: 15.5.1904

Výška ochozu: 20 metrů

Foto: Tomáš Bejr

Vrch Hrádek byl odnepaměti dominantou města Varnsdorfu a už názvem jakoby si říkal o stavbu objektu, který by mu svým vzhledem učinil zadost. Na počátku 20. století tak příšel zdejší stavitel s dvěma návrhy na zkrášlení Hrádku - prvním byla imitace středověkého hradu a druhým pseudogotický objekt s převážně vyhlídkovými, ale i restauračními účely - tak, jak už jej tehdy znali např. na Letné v Teplicích nebo Větruši. Protože tyto objekty byly na přelomu století populární, zvítězila právě tato varianta. Stavba trvala pouhý rok za výrazného podílu zdejších občanů, kteří byly myšlenkou "Hrádku na Hrádku" od počátků nadšení. Slavnostní otevření nastalo přesně rok od zahájení stavby, v květnu 1904. Hrádek se stal nejen místem dalekého výhledu, ale i atraktivním reprezentativním prostorem, kde se konala nejedna význačná akce. Slavné časy, jak už tomu bývá, trvaly do doby 2. světové války. Poté začal objekt chátrat, nicméně trochu překvapivě byl zub času zastaven v 60. letech rekonstrukcí, což rozhodně nebývala v období socialismu u vyhlídkových objektů věc obvyklá. Po roce 1989 se však Hrádek stal jednou z mnoha obětí porevolučních tunelářů, kteří se v privatizačním chaosu uměli nejrychleji zorientovat, vycucat z objektů maximum a zmizet. Již v prvních letech 9. desetiletí století dvacátého byl objekt opuštěn a doslova bleskurychle počal podléhat zkáze. Zloděje privatizační nahradili zloději mědi a jiných materiálů a na počátku 21. století byla dávná chlouba Varnsdorfu doslova pár krůčků od zřícení. Po složitých majetkových jednáních se však městu podařilo objekt odkopit a založit přehraniční nadační fond Hrádek-Burgsberg, kterému se podařilo získat několik desítek milionů korun potřebných k záchraně rozhledny. Právě její rekonstrukce přišla na řadu jako první a již během tří let se jí podařilo dovést do úspěšného konce, kdy byla 18. července 2003 znovuzpřístupněna. Během následujících roků byl opraven i zbytek stavby, která však trochu s podivem dodnes není využita k restauračním účelům. Škoda, plnohodnotné občerstvení by si takto reprezentativní místo jistě zasloužilo.

Výhled: kruhový; S - Německo: Seifhennersdorf, Neugersdorf, rozhledny Kottmar, Löbauerg Berg ši Schlechteberg, V - část Varnsdorfu, hřeben Špičáku, Německo v okolí Zittau, Ještěd, Jizerské hory, Krkonoše, J - Varnsdorf, Lužické hory s Jedlovou, Luží či Klíčem, Z - Studánka, Rumburk s Dymníkem, Šluknovská pahorkatina

Otevírací doba: celoročně, duben až září denně 10-18, říjen až březen denně mimo Po 12-16

Popis cesty: Auto - z centra Varnsdorfu se vydejte po silnici č. II/265 na Rumburk a u gymnázia odbočte dle šipky doprava a pak již intuitivně libovolně směrem k viditelnému Hrádku, dokud nenanaríte na zelenou značku. Po ní až na parkoviště pouhých 100 metrů pod vrcholem. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je ve Varnsdorfu. Odtud vede k rozhledně nejprve modře a následně zeleně značená turistická trasa. Její celková délka je 4 kilometry.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Vstupenka z rozhledny

Kde se také píše o Hrádku

http://hradek.sluknovsko.cz/

http://rozhledny.webzdarma.cz/hradek.htm

http://www.luzicke-hory.cz/mista/index.php?pg=zmhravc

http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/hradek-ve-varnsdorfu/

http://rozhledny.kohl.cz/rozhledna-hradek-u-varnsdorfu

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku