Hard v Sokolově

Datum otevření: 15.4.1908

Výška ochozu: 12 metrů

Foto: Martin Píža

I v průmyslovém městě z většiny obklopeném povrchovými doly lze nalézt místo turistům přívětivé. Takřka v centru Sokolova vyrůstá malé návrší zvané Hard, které bylo již od 19. století oblíbeným místem výhledu především pro místní občany. Stával zde malý gloriet, který byl mezi léty 1907 - 1908 přestavěn v regulérní rozhlednu s poměrně vysokou dřevěnou vížkou. Konstrukce však až nečekaně rychle podléhala zkáze a ani ne po 25 letech fungování musela být odstraněna. Tehdy na dlouhá léta zmizel vyvhlídkový účel stavby, protože kamenná podstava byla využita jako památeční síň obětem 1. světové války a na její střechu byla místo vyhlídkové konstrukce postavena konstrukce religiozní, totiž socha Krista, která ze Sokolova na pár let učinila takové malé české Sao Paulo. Ovšem pouze na pár let. Během 2. světové války se každý kov platil zlatem, a tak padla i kovová socha Krista, která byla roztavena. Srdce katolíka zaplakalo, ale alespoň se tak pro léta budoucí uvolnil prostor pro případnou další vyhlídkovou nástavbu. Na tu se čekalo přes 50 let. Během zbytku 20. století kamenná podstava chátrala a zarůstala a málokdo si vzpomněl na její dávné peripetie. Až pomalu se vzdouvající rozhlednové nadšení na konci tisíciletí dalo věci do pohybu. Z iniciativy sokolovské radnice byla nejprve vyspravena kamenná konstrukce a následně znovu vystavěna dřevěná vyhlídková nástavba, která je takřka přesnou kopií té původní z roku 1908. Od 26. dubna 2001 tak slouží spokojeným návštěvníkům, především z řad přespolních - místní se na ni naopak trochu s podivem občas dívají skrz prsty. Slova jako "Odtamtud stejně není vidět nic pěknýho" nejsou mezi zdejšími obyvateli výjimkou.

Výhled: Rozhlednový obzor

Otevírací doba: květen - srpen denně 9-20, září - říjen denně 13-17, mimo tuto dobu kdykoliv po zapůjčení klíče na vrátnici nedalekého Obvodního oddělení PČR

Popis cesty: Auto - až k rozhledně je možné dojet autem. Z centra města se vydejte ulicí Jednoty a následně Slovenskou do kopce k nemocnici. Hned za nemocnicí odbočte doleva do Bratislavské a následně do Hornické ulice, která vás po chvíli dovede až k rozhledně. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Sokolově. K rozhledně nevede žádná turistická značená trasa, a tak je dobré jít, jak se říká, za nosem - rozhledna je stále viditelná. Případě je možné se svézt sokolovskou MHD od nádraží linkou 3 až k rozhledně, zastávka Telecom.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Kde se také píše o Hardu

http://rozhledny.webzdarma.cz/hard.htm

http://cestovani.denik.cz/outdoor/prazdninovy-vylet-na-rozhlednu-hrad20100727.html

http://itakura.kes.tul.cz/jan/rozhledny/hard.html

http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/hard-v-sokolove/

http://www.atlasceska.cz/karlovarsky-kraj/rozhledna-hard-v-sokolove/

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku