Dyleň u Chebu

Rok postavení: 1964

Foto: Petr Kapoun

Věž na Dyleni je jednou z našich nejpozoruhodnějších rozhleden. Byla postavena za hlubokého socialismu a sloužila (podobně jako jiné věže v Českém lese a na Šumavě) k "radioelektrotechnickému boji". Po roce 1989 ztratila svůj původní význam a připadla soukromníkům. Už tehdy začalo být rozhlednovým nadšencům jasné, že z věže musí být užasný výhled, protože Dyleň je viditelná snad z každého vyhlídkového místa Karlovarského kraje. Přesto zůstával celý objekt dlouhou dobu veřejnosti uzavřen. Až koncem 90. let vyslyšel majitel volání a zpřístupnil ochoz turistům během tradičního cyklistického závodu na Dyleň. Tak se z bývalé vojenské věže stala rozhledna, jejíž navštívení bylo skutečným klenotem, protože výhled z ní patřil k těm nejkrásnějším v celém Česku. Tento stav trval až do roku 2003, kdy majitel areálu nechal na ochoz nainstalovat (samozřejmě za tučné nájemné) vysílací agregáty Rádia Egrensis a dalších subjektů. Tento krok se stal záminkou pro uzavření rozhledny a od té doby byli turisté velmi často z Dyleně prakticky vyháněni za vydatné pomoci psů. Jediný výstup se od té doby podařil pouze v roce 2009 členům Klubu přátel rozhleden, kterým majitel zcela výjimečně umožnil se na věž podívat. Doufejme, že podobná příležitost se brzy bude opakovat a neopakovatelný výhled z Dyleně bude umožněn dalším nadšencům.

Výhled: daleký kruhový; S - Slavkovský les, Sokolovská pánev, západní hřeben Krušných hor s Klínovcem, Smrčiny se Zelenou horou a Hájem, V - Slavkovský les, Tepelská vrchovina, J - příhraniční pás Českého lesa a Šumavy, výjimečně Alpy, Z - pás Smrčin se Schneebergem a jejich předhůří

Otevírací doba: rozhledna dlouhodobě uzavřena

Popis cesty: Auto - ze silnice č. I/21 z Chebu do Mariánských Lázní před obcí Stará Voda odbočte doprava po místní komunikaci na obec Vysoká. Za ní (jedná se o pár domkú) narazíte u zřícenin kostela na zelenou značku. Po ní de vydejte doprava až tam, kde vás zákaz vjezdu zastaví. Zde nechte auto a zbylé tři kilometry po naprosto rovné silničce dojděte pěšky. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Dolním Žandově. Odtud až pod vrchol vede žlutě značená turistická trasa, na kterou navazuje vrcholový úsek červené. Celková délka trasy je 7 kilometrů.

Mapa

Kde se také píše o Dyleni

http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/dylen-u-chebu/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Dyle%C5%88

http://www.pira.cz/foto/fotodyle.htm

http://www.hrady.cz/index.php?OID=1307

http://cb.cwa1.net/Lokatory_Ceska/Dylen/

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku