Čihadla v Jizerských horách

Datum otevření: 9.6.2000

Výška ochozu: 4 metry

Foto: Kateřina Drábková

Existuje velmi málo fotografií rozhledny na Čihadlech. Dlouho mi tato záhada unikala a rozlušení doznala až do vlastní návštěvy (která mi dlouho unikala). Rozhledna na Čihadlech je totiž takřka nevyfotitelná. Po chvilce chůze po haťovém chodníčku se před vámi vynoří mezi stromy jako blesk z čistého nebe a vy si vzhledem k okolním rašeliništím, která jí obklopují ze všech stran, nemáte při jejím fotografování kam stoupnout....to ovšem jen tak na úvod....Místo zvané Čihadla patřilo už od počátků aktivní turistiky k silně navštěvovaným místům Jizerských hor. Nachází se zde totiž jedno z nejvýznamnějších českých vrchovišť, které ale bohužel v posledních desetiletích následkem úbytků okolních porostů (děkujeme Polákům za dárek v podobě léta neodsířených tepelých elektráren) vysychá. Jak ke druhé polovině 20. století patřilo k Čihadlům ubývání porostů, patřily k nim i vyhlídkové věže. Když musela být původní věž v 90. letech odstraněna, nechala Správa CHKO Jizerské hory vybudovat rozhlednu novou. Ta vstoupila do užívání v červnu 2000 a stále se drží v dobrém stavu (naposledy byl vyspraven žebřík, kdy byly příčky nahrazeny regulérními schůdky). Ač výhled z rozhledny není kdovíjaký, jedná se o jednu z mála "bahenních" věží, které díky jejich výšce můžeme řadit mezi rozhledny.

Výhled: v celém úhlu pravidelně přerušován smrkovým porostem, dílčí výhledy na přilehlé rašeliniště a na úbočí Smědavské hory

Otevírací doba: rozhledna je volně přístupná

Popis cesty: Auto: po silnici č. II/290 z Bílého Potoka do Souše dojeďte k chatě Smědava, nacházející se 6 kilometrů za Bílým Potokem. Zde zaparkujte auto a vyražte doprava po modré značce. Čekají vás 3 kilometry chůze k rozcestí U Čihadel. Odtud pokračujte ještě půl kilometr po rovně po žluté, až dorazíte k oplocení ohrazující samotné rašeliniště. Přibližně po dalších 200 metrech dojdete k lavičkám, informační tabuli a schůdkám přes ohradu. Ty přejdete a po 20 metrech jste u rozhledny. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Josefově Dole. Odtud vás modře značená turistická trasa dovede k již zmíněnému rozcestí U Čihadel. Dále je cesta stejná. Celková délka trasy je 7 kilometrů.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Kde se také píše o Čihadlech

http://rozhledny.webzdarma.cz/cihadlo.htm

http://www.stredovek.com/list_photo.php?category=rozhledny&object=Cihadla

http://www.czecot.com/cz/turisticky-objekt/4169_na-cihadle-drevena-tramova-rozhledna-hejnice

http://www.kraj-lbc.cz/index.php?page=56&akt=8104&strana=14&REDIRECTED=true&c=6c41a8e13caedcd5c9791bf25edd9380

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku