Cibulka v Praze

Rok postavení: 1820

Výška ochozu: 13 metrů

Foto: Martin Píža

V dávných dobách českého rozhlednového království bylo postaveno jen pár rozhleden. Mezi tyto legendární stavby patří i věž zvaná Cibulka. Je to zapomenutá rozhledna, která se trochu vymyká těm ostatním. Zapomenuté rozhledny jsou většinou ty neudržované. Cibulka je ale ve skvělém stavu, protože se o ní někteří nadšenci starají. Škoda, že podobně udržované není okolí rozhledny, kde najdeme celou řadu zajímavých staveb - všechny ale bohužel ve velmi špatném stavu. Tento kout Prahy je velmi šikovně schovaný před zvědavci a koneckonců i málokdo ze starousedlíků tuší, že je to vlastně třetí nejstarší rozhledna u nás. Původně ale nebyla stavěna pro širokou veřejnost. Pro sebe si ji postavil jeden místní hrabě. Ale jak už to bývá, po jeho smrti se stala rozhlednou pro lidi. Protože ti se o ni starali velice dobře, vydržela až do dnešních dní. Je ukrytá mezi stromy nedaleko tramvajové zastávky Kotlářka a kouzelně působí hlavně v podzimním období.

Výhled: Rozhlednový obzor

Otevírací doba: rozhledna je volně přístupná

Popis cesty: Auto - Z Plzeňské ulice v Praze ve směru z Motola na Smíchov odbočte vpravo, hned za tramvajovou zastávkou Kavalírka, do ulice Musílkova. Odtude se vzápětí dejte doprava na ulici Píseckého, pak doleva na ulici V Cibulkách. Odtud po několika zatáčkách odbočte na ulici Trojdílná, kde na konci nechte auto. Pak se vydejte po úzké pěšině, až dojdete k rozhledně. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je Praha-Cibulka, nacházející se jen pár stovek metrů od rozhledny. Přejděte koleje a vydejte se na severozápad k nedalekému lesíku, kde vás jedna z pěšin dovede až k rozhledně (viz mapa)

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Kde se také píše o Cibulce

http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/cibulka-v-praze-kosirich/

http://rozhledny.webzdarma.cz/cibulka.htm

http://www.tourism.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=114655

http://www.turistik.cz/cz/kraje/hlavni-mesto-praha/okres-hlavni-mesto-praha/praha-okres-hlavni-mesto-praha/rozhledna-cibulka/

http://suplik.petnik.cz/dobre-utajena-rozhledna-cibulka-qxxq475.html

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku