Churáňov u Stachů

Rok otevření: 1993

Výška ochozu: 32 metrů

Foto: Petr Kapoun

Rozhledna na Churáňově v roce 1993 otevřela novou možnost budování rozhleden, která však po následujících 15 let zůstávala nevyužita - využití skokanských můstků jako rozhleden. Vzhledem k poloze můstků je toto využití naprosto ideální a asi málokdo by dokázal odpovědět, proč takových rozhleden nevyrostlo více. Jedním z důvodů je možná neblahý osud rozhledny průkopnice na Churáňově...Samotný můstek s konstrukčním bodem 88 metrů byl postaven v roce 1978 a zařadil se mezi poměrně oblíbené můstky. Skákali z něj přední skokané 80. a 90. let - Jiří Parma, Jaroslav Sakala, František Jež či Pavel Ploc, který drží rekord můstku 95 metrů. V roce 1993 (shodou okolnosti doba, kdy začal český skok na lyžích upadat) bylo rozhodnuto o využití vrcholové plošiny můstku jako rozhledny. Stavební úpravy bylo potřeba provést minimální, a tak mohla konstrukce začít sloužit novému účelu. Bohužel - nebylo tomu tak nadlouho. Již v prvních letech 21. století byla rozhlena uzavřena, oficiálně z důvodu zchátralosti. Pokud však napíšu, že ve stejné době byly na nejvyšší ochoz umístěny vysílače jednoho mobilního operátora, vytane na mysli velmi pravděpodobná myšlenka, že důvody uzavření byly krapet jiné. Pokud nebyla rozhledna v havarijím stavu v době uzavření, velmi rychle se do něj po pár letech dostala. Dřevěná stavba počala velmi rychle trouchnivět a přestože je výstup dnes možný jak děrami vedle zamčených dveří či po samotném nájezdu můstku, stav vyhlídkové plošiny začíná již být zdraví nebezpečný. Plány na záchranu rozhledny neexistují, podobně jako jakýkoliv zájem majitele - proto raději s návštěvou této originální a raritní rozhledny neváhejte.

Výhled: Rozhlednový obzor

Otevírací doba: rozhledna oficiálně pro zchátralost uzavřena, s opatrností lze však na ni vystoupit buď po nájezdu můstku nebo průlezem dírami vedle uzamčeného vrchodu

Popis cesty: Auto - ze silnice č. II/168 z Vimperka do Horské Kvildy dva kilometry za odbočkou na Zadov odbočte doprava po úzké místní komunikaci směrem na Churáňov. Po půl kilometru jízdy odbočuje doprava lesní cesta. Zde nechte auto a po dalším půlkilometru chůze dojdete až k rozhledně. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Lipce. Odtud se vydejte po žlutě značené turistické trase směrem na Nové Hutě. Jimi po silnicčce projděte, až dorazíte na zmíněnou odbočku ze silnice č. II/168. Odtud pak již jako u popisu pro auto. Celková délka trasy je 12,5 kilometru.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Kde se také píše o Churáňovu

http://rozhledny.webzdarma.cz/churanov.htm

http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/churanov-u-stachu/

http://www.na-kole.wz.cz/rozhlednychuranov.htm

http://www.turistik.cz/cz/kraje/jihocesky-kraj/okres-prachatice/stachy/rozhledna-churanov/

http://rozhledny.infocesko.cz/content/sumava-technicke-zajimavosti-rozhledna-churanov-na-sumave.aspx

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku