Čeřovka u Jičína

Rok postavení: 1843

Výška ochozu: 8 metrů

Foto: Petr Kapoun

Severně od Jičína nalezneme vycházovký park a na jeho nejvyšším místě, na vrchu Čeřovka rozhlednu. Ta nese název Milohlídka a byla postavena roku 1843. Při stavebních pracích, stejně jako u několika jiných věží, pomáhali i nezaměstnaní. Tento fakt připomíná pamětní deska, kterou dodnes nalezneme při vstupu do rozhledny. Text je tak krásný, že si jej zde dovolím odcitovat - "Vystavená ochotou spanilých dárců Milohlídka, v úlevu nuznoživých, k rozkoši krasólibé". Nevím, jak ostatní rozhlednoví nadšenci, ale já vždy při čtení cítím zvláštní pohnutí a závan citu z dob tak odlišných od současnosti.... Během běhu historie se však na rozhlednu postupně zapomnělo a hrozilo jí zřícení, především díky blízkosti lomu. Na konci 19. století byla naštěstí postavena mohutná zeď, která věž ochránila. Dnes je rozhledna čerstvě po rekonstrukci. Nejúchvatnější pohled na ni se vám naskytne právě od bývalého lomu. Na přelomu tisícíletí se rozhledna dočkala generální opravy, a tak ji nalezneme ve stejném stavu jako v době spanilých dárců. Problémem zůstává jen velmi omezený výhled, který i přes naléhání občanů a turistů zůstává nevylepšen - neschůdné se zatím ukázaly jak varianty zvýšení rozhledny, tak částečného vykácení stromů.

Výhled: S - omezen stromy, V - část Jičína, J - Jičín, vrch Veliš, Z - omezen stromy

Otevírací doba: březen o víkendech 10-15, duben-září denně 9-17, říjen denně 9-15, jindy klíč k vyzvednutí u pí. Kopalové, pod Čeřovkou 992, tel. 493 538 977

Popis cesty: Auto - K rozhledně se nejlépe dostanete, když dojedete autem přímo pod kopec. Přesnou cestu zjistíte nejlépe z mapy. Je dobré sledovat modrou značku, na kterou se můžete připojit např. u nemocnice. Když necháte auto pod kopcem, po modré pak vystoupáte po chvilce chůze na vrchol. Vlak - nejbližší vlaková zastávka je v Jičíně. Odtud vede k rozhledně nejprve žlutě a od náměstí modře značené turistická trasa. Její celková délka je 2 kilometry.

Mapa

Reportáž z návštěvy rozhledny

Kde se také píše o Čeřovce

http://www.cesky-raj.info/dr-cs/rozhledny-a-vyhlidky/cesky-raj/rozhledna-milohlidka-cerovka.html

http://www.liberecky-kraj.cz/dr-cs/rozhledny-a-vyhlidky/cesky-raj/rozhledna-milohlidka-cerovka.html

http://www.interregion.cz/turistika/vyhlidky_rozhledny/cerovka/cerovka.htm

http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/cerovka-u-jicina/

http://rozhledny.webzdarma.cz/cerovka.htm

Vaše komentáře k rozhledně

Zpět na úvodní stránku